Zástupkyně nechce pustit Hučína z vazby

P ř e r o v - Přerovská okresní státní zástupkyně Lenka Šromová nedoporučila soudu, aby propustil z vazby bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína, který je obviněn ze čtyř trestných činů. Hučínův advokát Milan Hulík požaduje propuštění svého klienta, protože podle něj nejsou důvody k vazbě. Policie nedávno rozšířila obvinění proti Hučínovi, který je nyní stíhán již pro čtyři trestné činy a hrozí mu až osm let vězení. Z nedovoleného ozbrojování byla obviněna podle TV Prima i Hučínova matka. "Některé věci jsou po manželovi. Toto obvinění by vůbec nemělo existovat," tvrdí Anna Hučínová.

OBVINĚNÍ PROTI HUČÍNOVI

nedovolené ozbrojování - výbušnina HMTD, výbuška V 30-b, dvě malorážky, munice
neuposlechnutí rozkazu - odmítl vydat agenty a zdroje
ohrožení utajovaných skutečností - měl doma dokumenty označené stupněm utajení vyhrazené a důvěrné
neoprávněné nakládání s osobními údaji - měl u sebe evidenční karty k občanským průkazům, lustrační karty, dokumenty BIS a policie

Bývalý agent se hájí tím, že se stal nepohodlným, protože přišel na propojení postkomunistů a státní správy.

"Po prostudování spisového materiálu jsem dospěla k závěru, že v případě obviněného Hučína i nadále trvají vazební důvody," řekla Šromová. Podle ní však musí konečný verdikt vynést soud, který Hučína do vazby vzal.

"Zatím jsem spis se stanoviskem státního zastupitelství nedostala," uvedla místopředsedkyně přerovského soudu Emílie Richterová. Hučín už podal stížnost proti vzetí do vazby, soudy mu však nevyhověly.

Policie rozšířila obvinění
Hučín, který pracoval na levicovém extremismu, je stíhán za neuposlechnutí rozkazu, neboť odmítl předat své agenty a za nedovolené ozbrojování.

"Další obvinění vyplynuly z domovní prohlídky, z listin a věcí, které byly zajištěny. Týká se to i malorážek a střeliva. Vše je nyní předmětem analýz a expertiz," řekla okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová.

Při domovní prohlídce se u něj našla rozbuška V 30-b, výbušniny na bázi HMTD, dvě malorážky a munice. Nyní je obviněn i z ohrožování utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Policie tak neuvěřila obhajobě, že malorážky patřily Hučínově matce, která vypověděla, že si je u ní schoval již mrtvý signatář Charty 77 z Přerova. "Mluvím pravdu," zopakovala Anna Hučínová. Advokát Milan Hulík proto podal žádost o zastavení stíhání a propuštění z vazby. Úřady ale s propuštěním nepočítají. Státní zástupkyně totiž povolila navštěvu šéfa parlamentí komise pro kontrolu BIS Jana Klase u Hučína ve vazbě v termínu až 18. dubna.

Šéf zvláštního oddělení vyšetřovatelů Martin Hádek řekl, že kromě zbraní byly u Hučína evidenční lístky k občanským průkazům, lustrační lístky a oficiální písemnosti BIS a policie. "Je otázkou, zda tyto materiály potřeboval ke své práci a pokud ano, musel by je pochopitelně mít na pracovišti, nikoliv doma," podotkl Hádek.

Šéf komise pro BIS může navštívit Hučína
Čtěte ZDE.

Advokát Hulík řekl, že s rozšířením obvinění ohledně tajných dokumentů víceméně počítal. "Policie ale neví, že existuje judikát Nejvyššího soudu. Podle něj je vynesení tajných dokumentů přestupek. Trestný čin by to byl tehdy, pokud by můj klient s dokumenty někoho seznamoval. A to by policie musela nejdříve prokázat," argumentoval Hulík.

Hučína podporují vězni minulého režimu. Přátelé a příbuzní včera na jeho pomoc zřídili bankovní konto. Policie tvrdí, že všechny důkazy získala legálně. Kriminalisté také oznámili, že Hučín má prsty i v sérii přerovských výbuchů. To ale důstojník popírá.

Poslanci pochybují o smyslu schůzky
Někteří členové sněmovní komise pro kontrolu BIS pochybují o smyslu chystané schůzky předsedy komise Jana Klase (ODS) s Vladimírem Hučínem. Místopředseda komise Jan Žižka (ČSSD) řekl, že návštěva Klase u Hučína je nadbytečná a nestandardní. Klas ale pochybnosti poslanců odmítl. Jeho postup podpořil i bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý, jeden z dvojice advokátů Hučína. Schůzku, která se uskuteční 18. dubna, povolila přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová. Klas při ní chce získat další informace, jež by poslancům umožnily objektivně posoudit Hučínův případ.

Klas k výhradám řekl, že komise se v Hučínově kauze již seznámila s podklady vedení BIS. Považoval by proto za korektní, kdyby vyslechla i druhou stranu, tedy Hučína. V reakci na Žižkovu kritiku poukázal na to, že před komisi mohou předstupovat nejen pracovníci BIS, ale kdokoli z občanů. Klas rovněž vysvětlil, že chtěl, aby se s Hučínem setkala celá komise nebo alespoň on a Žižka. Státní zástupkyně ale souhlasila pouze s jeho návštěvou. Odmítl proto kritiku za "nestandardní postup". S výsledky svého setkání s Hučínem seznámí ostatní členy komise.

Policisté uzavírají prostor před domem bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína v Přerově. (8. března 2001)

Policie zatkla 7. března bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína (na archivním snímku ze 4. prosince 2000), který byl před dvěma týdny propuštěn ze služby kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků.

Přítel zpravodajce BIS a někdejšího disidenta Vladimíra Hučína z Přerova protestuje před Ústavním soudem v Brně proti jeho zatčení. (12. března 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video