Ústecká koalice ČSSD a TOP 09 si v zastupitelstvu prosadila klid na práci. Veřejnost podle ní do jednání jen vnáší chaos. Ilustrační snímek

Ústecká koalice ČSSD a TOP 09 si v zastupitelstvu prosadila klid na práci. Veřejnost podle ní do jednání jen vnáší chaos. Ilustrační snímek | foto: Michal Růžička, MAFRA

Lidé škodí, usoudili ústečtí zastupitelé a zatrhli při jednání diskusi

  • 6
Ústečtí zastupitelé z koalice TOP 09 a ČSSD znemožnili lidem, kteří přijdou na zastupitelstvo, aby se v průběhu jednání vyjadřovali k projednávaným bodům. Promluvit smějí jen na začátku, a pak, když o návrhu diskutují politici, už musí mlčet. Aktivisté si na nové pravidlo stěžují na ministerstvu.

"Ta změna podle našeho názoru nezákonným způsobem omezuje právo veřejnosti vyjadřovat se ke všem projednávaným bodům," kritizuje dodatek jednacího řádu schválený na posledním zastupitelstvu mluvčí protikorupční iniciativy Stop tunelům Jan Kvapil.

Iniciativa proto podala podnět ministerstvu vnitra, aby oprávněnost "náhubkového dodatku" prověřilo.

"Podnět jsme obdrželi. Na jeho základě pracujeme na právním rozboru jednacího řádu ústeckého zastupitelstva," uvedl Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Rozbor chce mít ministerstvo hotový do konce února, aby mohlo na podnět reagovat v zákonné lhůtě. "Pokud shledáme rozpor se zákonem, budeme s městem celou věc řešit," podotkl Oliva.

Ministerstvo v takovém případě může zahájit správní řízení o pozastavení platnosti dodatku. "Lze i podat návrh na jeho zrušení ke správnímu soudu," dodal Oliva.

Občané vnášejí do jednání chaos, tvrdí radní

Představitelé vládnoucí koalice ČSSD a TOP 09 novou úpravu obhajovali tím, že tím chtějí jen zabránit "nekonstruktivním hádkám s občany" a že lidé mají navíc právo vyslovit se i na samém konci celého jednání zastupitelů.

"Jde o to, že v rámci projednávání zastupitelů, kdy začnou padat názory, tak občané tyto názory napadají nejenom slovně, ale i různě jinak, a vnášejí do jednání chaos," přiblížil svůj pohled radní z ČSSD Josef Macík.

Podobně se vyjádřil i náměstek primátora Pavel Boček z TOP 09. "Poslední dobou se z toho stává Hyde Park jedněch a těch samých diskutujících. Myslím si, že se jim jedná mnohdy o jejich egoistickou prezentaci. Čímž nepopírám, že jsou to lidé mající zájem o věc veřejnou, ale mnohdy spíše škodí," uvedl.

Novou úpravu zastupitelé obhajovali také tím, že stejná pravidla diskuse dlouhodobě platí i na zasedání krajského zastupitelstva.

V jiných městech lidé do jednání vstupovat mohou

V jiných velkých městech v kraji však taková omezení obvyklá nejsou. "My s tím neděláme žádný problém," uvedl třeba teplický primátor Jaroslav Kubera z ODS.

Lidé mohou do diskuse zastupitelů vstupovat i v Děčíně, podobně benevolentní jsou také v Litoměřicích.

"Po předložení projednávaného bodu následuje diskuse zastupitelů, do které může občan dvakrát vstoupit. A pokud se to nese v přátelském duchu, tak se může vyjádřit i vícekrát," popsal litoměřický radní Václav Červín ze Strany zelených.

K nově zavedenému ústeckému pravidlu má výhrady i tvůrce zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek. "Je to drobné omezení občanů a jejich komfortu. Lze se ptát, zda to zastupitelé neudělali z důvodu, aby kvůli několika negativním příspěvkům občanů neeliminovali i ty užitečné," uvažuje Kužílek.

Současně však Kužílek dodal, že přes své výhrady si myslí, že nová úprava jednacího řádu ústeckého zastupitelstva je v souladu s platným zákonem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video