Zastupitelé schválili tvrdší pravidla v parcích

P r a h a - Po dvouleté absenci má hlavní město opět vyhlášku o ochraně veřejné zeleně. Radní Rudolf Blažek (ODS), který její návrh včera v zastupitelstvu odůvodňoval, se domnívá, že je lepší mít nějakou než vůbec nic. Reagoval tak na vystoupení jejích odpůrců, kteří se nechtěli smířit s faktem, že norma od začátku až do konce občanům v parcích a zeleni vše jen zakazuje. Vstupovat na trávníky, jezdit na kolečkových bruslích či skateboardech, což se však nevztahuje na děti do deseti let, a pouštět volně psy.

"Jsem přesvědčen, že ve vyhlášce nemůže být nic jiného. K tomu nemáme zmocnění," konstatoval Blažek. Konstrukce vyhlášky prý vychází z konstrukce zákona o lesích. "Cílem nejsou zákazy činností, ale vytvoření jednotných pravidel pro užívání zeleně. Jednotlivé městské části budou řešit výjimky podle vlastního uvážení. Nejlépe vědí, co je pro zeleň, kterou spravují, nejlepší."

Co může být zakázáno ve veřejné zeleni, která je součástí zahrad a parků

Zakázáno je
a-
jezdit na kolech
b- jezdit na kolečkových bruslích, skateboardech, koloběžkách a jiných nemotorových prostředcích s výjimkou vozíků zdravotně postižených (neplatí pro děti do 10 let)
c- jezdit na zvířatech
d- vstupovat na trávníky
e- stanovat a nocovat
f- rozdělávat a udržovat otevřené ohně
g- nechat volně pobíhat psy
h- bruslit
i- lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardech
j- koupat se ve vodních nádržích
k- pořádat propagační, reklamní a jiné akce

V ostatní veřejné zeleni je zakázáno
a-
jezdit na koních
b- stanovat a nocovat
c- rozdělávat a udržovat otevřené ohně
d- nechat volně pobíhat psy
Radní odmítl návrhy členů zastupitelstva především z řad opozice, aby například vyhláška obsahovala globální pohled na zeleň a její ochranu vůči investorům a nebyla zaměřena pouze na občany, neboť to obsahují jiné normy.

Vyhláška začne platit od května. Pražany však tato nová městská norma nemusí příliš děsit. Faktem totiž je, že valná část z parků a ostatních zelených ploch není v katastru vedena jako zeleň, a tudíž se na tyto plochy nebude vyhláška a zákazy vztahovat. "To není naše chyba, že možná až polovina zeleně nemá v katastru správný kód. Není to argument pro to, aby se vyhláška nepřijímala. V katastrech se to musí přepsat," míní Blažek. Připouští, že pokud půjde o soukromé vlastníky, a nikoli o městské části, nebude to tak jednoduché.

Dosud to nevadilo, ale tento stav se změnil loni na podzim zákonem o hlavním městě Praze. Blažek tvrdí, že chystaná novela tohoto zákona tuto situaci napraví. "Umožní, aby na pozemcích nezapsaných v katastru jako zeleň byly zákazy vymahatelné," řekl radní.

Nejedná se přitom o zanedbatelný problém. Například celý centrální park Lužiny nemá ani jednu parcelu správně zakódovanou v katastru, takže na něj se vyhláška zatím vztahovat nemůže. Ve Vrchlického sadech jsou pouze dva z třiadvaceti pozemků vedené jako zeleň, obdobně je tomu ve Strahovské zahradě, Riegrových sadech a Folimance, rovněž tak jsou na tom i sady Na Jezerce. Ani ve Stromovce se nebude vyhláška vztahovat na veškerou zeleň, o mnoho lépe na tom není ani obora Hvězda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video