Kardinál Dominik Duka s premiérem Jiřím Rusnokem probírali církevní restituce.

Kardinál Dominik Duka s premiérem Jiřím Rusnokem probírali církevní restituce. | foto: Michal Šula, MAFRA

Zástupci katolické církve už podali většinu žádostí o vrácení majetku

  • 74
Zástupci římskokatolické církve už podali většinu žádostí o navrácení majetku. Kardinál Dominik Duka to řekl po pondělním jednání s premiérem Jiřím Rusnokem. Hovořili o tom, jak restituce budou pokračovat po pádu Rusnokovy vlády a nástupu nového kabinetu po pravděpodobných předčasných volbách.

"Absolutní převážná většina požadavků byla podána a teď je na příslušných místech a úřednících, aby posoudili, co skutečně spadá pod zákon a kde je zapotřebí některé věci doplnit," uvedl Duka.

Během schůzky s premiérem Rusnokem podle svých slov zdůrazňoval nutnost zachování kontinuity restitucí, aby se stihly všechny zákonné termíny.

Katolická církev stihla zatím požádat o vydání více než 11 tisíc pozemků, někteří církevní hodnostáři si v Katolickém týdeníku stěžovali na průtahy.

Výzvy k vydání majetku podávají farnosti, řády a další náboženské jednotky. Například pražské arcibiskupství expeduje výzvy za všechny farnosti arcidiecéze, kapituly i samotné arcibiskupství.

Stát vyjednal církevní narovnání se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné odstřižení placení duchovních ze státního rozpočtu. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video