Zástupce zlínského hejtmana rezignoval

Zlín - Zástupce zlínského hejtmana Petr Bartoš oznámil, že z osobních důvodů opouští post druhého nejvyššího muže v kraji. Bartoš, který v krajských volbách kandidoval za Občanskou demokratickou stranu na hejtmana Zlínského kraje, na krátké tiskové konferenci popřel, že odchází kvůli nejasnostem při vyplácení cestovních náhrad.

Přitom několik krajských zastupitelů a politiků ze Zlína minulý týden potvrdilo, že Bartoš je podezřelý, že si nechal neoprávněně vyplatit několik desítek tisíc korun.

V pondělí o tomto obvinění zástupce hejtmana odmítal hovořit a jen opakoval, že odhází z osobních důvodů za pracovní nabídkou mimo Zlín, která se podle jeho slov neodmítá. Místo statutárního zástupce opustí k 31. červenci 2001.

Obraťte se na hejtmana
"Problémy tohoto typu na krajském úřadě skutečně jsou. Podrobnosti by vám však měl sdělit buď hejtman, nebo nejlépe přímo kolega Bartoš," podotkl krajský radní Jiří Severin ze Zlínského hnutí nezávislých.

"K pochybení pana inženýra Bartoše na devadesát devět procent opravdu došlo. Myslím si, že by měl zvážit své další setrvání ve funkci zástupce hejtmana," myslí si šéf Zlínského hnutí nezávislých František Petr.

Jsou to spekulace!
Druhý muž kraje vydal prohlášení ve kterém popírá, že by důvodem jeho odchodu byly nesrovnalosti v jeho cestovních výkazech, na které upozorňovali jeho kolegové z rady i z ODS. "Naprosto zásadně odmítám spekulace části médií o důvodech mého rozhodnutí. Mohu prohlásit, že všechny mé cestovní výlohy byly vyúčtovány správně," hájí se v textu Bartoš.

"Pro odchod mám jiné dva zásadní důvody. Jedním je osobní záležitost, druhým je možnost zaměstnání mimo Zlínský kraj. Charakter pracovní nabídky je z kategorie těch, které se neodmítají," objasňuje své pohnutky v prohlášení Bartoš.

Hejtman: Respektuji ho
"Je to jeho osobní rozhodnutí, které respektuji," hodnotí situaci hejtman František Slavík ze čtyřkoalice. Tím, že Bartoš z krajského úřadu odchází, se však nezbavuje odpovědnosti za případné nesrovnalosti v jeho cestovních dokladech. Někteří opoziční politikové i jeho straničtí kolegové poukazují na to, že zástupce hejtmana si na "cesťácích" skutečně přidával, čímž se nezákonně obohacoval.

"V současné době se shromažďují podklady a celá věc se bude řešit standardním způsobem s největší pravděpodobností přes  kontrolní a ekonomický výbor," vysvětluje tiskový mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas. "Teď nemůžeme říci nic konkrétnějšího," podotýká.

Se stejným výsledkem skončilo také koaliční jednání krajské rady. Zástupci politických stran se jednoznačně shodli, že pouze příslušné výbory zastupitelů mohou celý případ projasnit.

"Jsem s jednáním spokojen. Přístup ODS k řešení tohoto problému považuji za velmi korektní," liboval si krátce po skončení koaličního jednání krajský radní Jiří Severin ze Zlínského hnutí nezávislých. "Částečné fámy a částečné pravdy se konečně prověří."

Koalice vydrží
Severin se domnívá, že odstoupení zástupce hejtmana neohrozí životaschopnost koalice. "Mám právě naopak pocit, jako by ji to spíše spojilo," říká.  Také hejtman se nebojí, že by se krajská rada mohla kvůli odchodu jednoho svého člena rozpadnout. "Práce koalice se nenaruší," je přesvědčen Slavík.

Kromě důvodů svého odstoupení hovořil Bartoš na mimořádní tiskové konferenci také o tom, že přišel o  elektronickou kartu krajského úřadu, kterou používal k placení například pracovních obědů. Z konta kraje pak následně někdo vybral finanční hotovost. "Kartu mi někdo ukradl. Celou věc ale už řeší policie," vyjádřil se stručně krajský politik. 

Petr Bartoš, zástupce zlínského hejtmana, který má potíže kvůli vyúčtování cest. (12.7.2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video