Tomáš Mottl

Tomáš Mottl | foto: Stanislav Peška, ČTK

Zástupce soudců: O platy se musíme soudit, mléko vylévat nemůžeme

  • 28
Ústavní soud rozhodl, že zmrazení platů soudců není protiústavní. "Soudci byli vždy solidární se snahou vlády o snížení veřejných deficitů. V tomto případě jsou ale jedinou postiženou skupinou," řekl v chatu se čtenáři místopředseda Soudcovské unie Tomáš Mottl.

Zmrazení růstu platů prosadila vláda Mirka Topolánka ve snaze zastavit zadlužování země. U Ústavního soudu zákon napadl Městský soud v Brně. Podle něj stop růstu platů v letech 2008-2010 ohrožuje nezávislost soudců. Jejím důležitým atributem je prý i právo na materiální zajištění. (o tématu čtěte více zde)

Podle Mottla nejde ze strany soudců o handrkování o pár korun. Soudci podle něj jinou možnost než soudit se nemají. "Nesmí stávkovat ze zákona, na demonstraci je jich málo, soudci nemají mléko, aby jej vylili do polí. Mají jen tu cestu práva," odpověděl Mottl jednomu z čtenářů.

Odpovědi Tomáše Mottla čtěte zde

Přes zamítavé stanovisko Mottl rozhodnutí Ústavního soudu vítá, protože definoval, kdy lze na mzdy sáhnout. "Zmrazení platů může být ohrožením nezávislosti, děje-li se svévolně, nikoliv v mimořádných situacích státu a nikoliv proporcionálně - v rámci celospolečenské solidarity. To jsou slova Ústavního soudu."

Platová základna na konci roku 2007, kdy se růst platů soudců zastavil, činila 56 847 korun. Podle tabulek ministerstva spravedlnosti se skutečné příjmy soudců v roce 2008 i přes zmrazení mírně zvýšily. Soudcům pomohla zvýšit čisté příjmy například daňová reforma.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video