Bývalý poslanec za ČSSD Stanislav Křeček uvedl, že žádost ombudsmanky Anny Šabatové bere na vědomí, ale nesouhlasí s jejím pohledem.

Bývalý poslanec za ČSSD Stanislav Křeček uvedl, že žádost ombudsmanky Anny Šabatové bere na vědomí, ale nesouhlasí s jejím pohledem. | foto: Michal Doležal, ČTK

Sílu zastaví jen síla, řekl Křeček o Ukrajině. Mlčte, žádá ho Šabatová

  • 679
Zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček pobouřil kritiky režimu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Prohlásil, že tamní režim může zabránit násilí jen násilím. Křečka zkritizovala také jeho nadřízená, ombudsmanka Anna Šabatová.

Bouři kolem Stanislava Křečka zahájilo vyjádření zástupce ombudsmanky v rozhovoru pro Lidové noviny. "Pokud se páchá násilí na obou stranách, nelze vyzvat pouze jednu stranu, aby násilí nepáchala. Násilí může vláda zabránit jen násilím. Když na barikádách demonstranti střílejí, musí totéž dělat i ti, co chtějí střílení zastavit," uvedl Křeček (celý rozhovor čtěte zde).

Ombudsmanka Anna Šabatová následně na web veřejného ochránce práv vyvěsila vyjádření, podle nějž nebude z důvodu důstojnosti své funkce žádné politické dění komentovat.

Kdy lze odvolat ombudsmana

či jeho zástupce

Ochránce práv a jeho zástupce volí Poslanecká sněmovna, které jsou oba odpovědní za výkon funkce.

Jen za své výroky ale odvolatelní nejsou. Funkce pozbudou například odsouzením pro trestný čin, pozbytím volitelnosti do Senátu, nabytím funkce ve veřejné správě nebo provozováním výdělečné činnosti (neplatí to absolutně).

O pozbytí funkce z těchto důvodů rozhoduje předseda Sněmovny.

Zdroj: Zákon o veřejném ochránci práv

"Požádala jsem i svého zástupce, aby se rovněž zdržel vyjádření, která by mohla snižovat vážnost instituce," uvádí Šabatová (celé vyjádření najdete zde).

"Budu rozhodnutí paní ombudsmanky respektovat, ačkoliv na to mám jiný názor," řekl iDNES.cz Křeček, který byl zástupcem ombudsmana zvolen v dubnu 2013, tedy ještě za Pavla Varvařovského.

Žádost o zdrženlivost v komentování dění dostal Křeček od Šabatové písemně.

Předseda ČSSD a vlády Bohuslav Sobotka poznamenal, že Křeček projevil jen své osobní názory. "Nemyslím si, že by bylo šťastné spojovat je s tím, že pan Křeček zastává funkci zástupce ombudsmana. Jsem přesvědčen, že této pozici by slušela jiná optika toho, co se dnes odehrává na Ukrajině. Ale je to jeho osobní názor a i zástupce ombudsmana má čas od času právo na to, aby jej vyjádřil," řekl Sobotka.

Na Facebooku si Křeček na ombudsmanku postěžoval. "To nám ta deklarovaná vůle ke spolupráci již po týdnu pěkně začíná. Rovněž vyzývám veřejnou ochránkyni práv, aby nesnižovala vážnost a důstojnost úřadu tím, že její první mediální vystoupení směřuje proti mediální aktivitě zástupce veřejného ochránce práv," napsal.

Na internetu už také vznikla petice za odvolání Stanislava Křečka, kterou v době psaní textu podepsalo 130 lidí. Název petice je mírně zavádějící, zástupce ombudsmana totiž nelze za jeho výroky odvolat. V textu petice pak stojí formálně správný postup, tedy výzva Křečkovi, aby se svého mandátu vzdal.

Shromažďovat "podpisy" na webu Petice24.com může každý. Za poslední měsíc zde získalo více než stovku stoupenců celkem 38 petic.

Souhlasíte s vyjádřením Stanislava Křečka, že násilí na Ukrajině lze zastavit jen násilím?

celkem hlasů: 10599

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 24. února 2014. Anketa je uzavřena.

Ne a měl by odstoupit
Ne a měl by odstoupit 5832
Ano
Ano 4035
Ne, ale odstupovat by kvůli tomu neměl
Ne, ale odstupovat by kvůli tomu neměl 732
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video