Radka Maxová, poslankyně hnutí ANO

Radka Maxová, poslankyně hnutí ANO | foto: Marek Podhora

Do penze nejpozději v 65 letech? ANO řeklo, že s tím chce zatím počkat

  • 489
Do debaty o příští důchodové reformě to zaznělo jako salva. Poslankyně hnutí ANO Radka Maxová v parlamentu řekla, že strana nepodpoří na červnové schůzi návrh, aby byl "zastropován" věk odchodu do důchodu na 65 letech. Sociální demokraté přitom dříve jasně řekli, že by se mělo skoncovat s neomezeným zvyšováním věku odchodu do důchodu.

"My si myslíme, že zastropovat důchody je nezbytně nutné, ale je otázka, jestli to předkládat na této schůzi," řekla ve sněmovně Maxová, která je za hnutí ANO členkou expertní komise pro důchodovou reformu.

Děti, které se narodily či ještě narodí letos, mají podle současných pravidel odejít do důchodu v 73 letech. A ty, které přijdou na svět v dalších letech, dokonce ještě později. Většině politiků se to zdá moc. I proto budou v důchodové komisi řešit, jak to změnit.

"Důchodový věk by měl být zastropován, ale s pravidelným systémem revize. Chceme nastartovat prorodinnou politiku, takže předpokládáme, že se to projeví v porodnosti. Demografický vývoj zase v prodlužování věku odchodu do důchodu," řekla iDNES.cz Maxová.

Návrh, aby se důchodový věk zastropoval už nyní na 65 letech, předložil v sociálním výboru Sněmovny komunista Miroslav Opálka. Změnu chtěl přidat do novely zákona o důchodovém pojištění, jímž hodlá vláda vrátit výpočet penzí na úroveň před škrty vlády Petra Nečase - tedy o celou inflaci a o třetinu růstu průměrné mzdy. Ale komunista v sociálním výboru narazil.

Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák iDNES.cz řekl, že není šťastné přidávat takovou věc, tedy věkový strop odchodu do důchodu, k vládnímu návrhu o navyšování penzí. "Nebudu to proto teď dávat jako pozměňovací návrh, protože to nemá podporu, ale předpokládám, že to předložím jako samostatný návrh," reagoval Opálka.

Hranice 65 let je ta, která je ufinancovatelná, míní ČSSD

I když komunisté dostali od sociálních demokratů košem, věcně Sklenák souhlasí s tím, že právě 65 let by byla vhodná hranice pro odchod do penze. "Současná úprava není šťastná, protože předvídá nekonečné zvyšování věku odchodu do důchodu. Bylo by asi vhodné nastavit hranici pevnou s tím, že v budoucnu by se zase mohla přehodnotit. Pro toto období je asi hranice 65 let ta, která je ufinancovatelná," uvedl Sklenák.

"Vládní novela ve Sněmovně mění pouze parametry valorizace. Diskuse o způsobu zastropování věku pro odchod do důchodu, který dnes nemá žádnou pevnou hranici, se nejprve povede v odborné komisi Ministerstva práce a sociálních věcí," uvedl pro iDNES.cz předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Debata o důchodovém věku bude doprovázet diskusi o tom, jaký způsobem vláda ukončí činnost takzvaného druhého důchodového pilíře, proti jehož vzniku ČSSD od začátku protestovala.

V rámci důchodové reformy bývalý vlády Petra Nečase dostali lidé možnost místo státu přesměrovat 3 procenta z povinných sociálních odvodů do soukromých penzijních fondů, pokud přidají 2 procenta ze svého, a spořit si tak sami na část budoucí penze. Akce ale nebyla tak úspěšná, jak si minulá vláda slibovala. Téměř jistě i kvůli tomu, že ČSSD jasně řekla, že po volbách s touto věcí skoncuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video