Preventivní dechové zkoušky musí pravděpodobně odsoudit každý, komu je svoboda aspoň o něco milejší než totalita. S potíráním řidičů, kteří pili před jízdou alkohol, je to složitější. Ilustrační foto

Preventivní dechové zkoušky musí pravděpodobně odsoudit každý, komu je svoboda aspoň o něco milejší než totalita. S potíráním řidičů, kteří pili před jízdou alkohol, je to složitější. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zastavte (mocí) opilé policisty

  • 85
Čtveřice mladíků nastupuje do barevného kabrioletu Audi A4. Na boku pestrého žihadla se skví zlatý nápis "buzerovat a otravovat". Parodie na langerovský nápis na policejních autech vyvolává dvojí asociaci. Ta první – národ Švejků si udělá ze sebelepšího nápadu legraci. Druhá je povzbudivější: ti mladíci se nebojí, že by je policie za provokaci nějak exemplárně potrestala.

Že by reforma změnila policisty z represivních automatů v ty, kdo pomáhají a chrání? Donedávna možná ano.

Nestřízlivý nápad ředitele dopravní policie Leoše Tržila však z ní dělá parodii. Policisté mají od prvního ledna dávat takzvaně "dýchnout" každému řidiči, kterého zastaví. Čistá presumpce viny. Jako by vás vrchní v restauraci šacoval, zda máte peníze na zaplacení.

V korupční zemi, kterou bohužel podle všech ukazatelů jsme, se zde nabízí navíc příležitost k páchání závažnějších zločinů, než je vypití jednoho piva před jízdou. Nečestní policisté dostávají možnost, jak si přilepšit ke mzdě.

Preventivní dechové zkoušky musí pravděpodobně odsoudit každý, komu je svoboda aspoň o něco milejší než totalita. S potíráním řidičů, kteří pili před jízdou alkohol, je to složitější.

Republika patří k nemnoha evropským zemím, kde zákon netoleruje řidičům ani kapku alkoholu. Většina zemí Unie je mnohem tolerantnější – povolená hranice půl promile například v sousedním Rakousku či Německu lze převést v případě statného muže na lahev vína vypitou samozřejmě ne naráz, ale ke kulturnímu obědu.

Zkušenost ukazuje, že taková tolerance nezvyšuje počet nehod ani tragédií na silnici. Představovat si, že Rakušané a Němci jsou nezodpovědní hazardéři, je stejně zpozdilé jako si představovat, že Britové či Nizozemci dobrovolně odevzdávají svou suverenitu do nějakého Bruselu.

V Česku však většina zákonodárců a patrně i většina společnosti dosud trvá na nulové hranici. Zdánlivě to nemůže být na škodu. Všechny testy ukazují, že řidič s čistou hlavou je pozornější a rychlejší než ten, kdo vypil i jen nepatrně omamných nápojů. Všechny zbytečně přísné zákony však vedou k obcházení, k podplácení a protekci. Pokud však společnost chce tuto cenu za "absolutní nulu" platit, má na to právo.

Člověk, který vypil byť jen trochu alkoholu před jízdou, je na rozdíl od většiny civilizovaných zemí u nás považován za potenciálního zločince. Tomu odpovídají až drakonické tresty i pro ty, kteří nikomu neublížili, jen byli chyceni se zakázanou látkou v krvi. Nyní k tomu chce Tržil přidat další odstrašující prostředek.

Bude se jistě bránit tím, že policie nedostává novou pravomoc, jen do krajnosti používá tu, kterou ze zákona má. A pak tím, že alkohol za volantem je nebezpečný zabiják.

Obojí obrana je lichá. Společenská úmluva liberálních zemí počítá s tím, že krajně využíváme pravomoci jen v krajních případech. Jinak se svobodný život zadrhne. Kdyby například zaměstnanci i zaměstnavatelé využívali do mrtě všech možností, které dává zákoník práce, ekonomika by se zastavila. Pracovaly by jen soudy.

Alkohol se podílí v různé míře na necelé desetině tragických nehod. Nikdo však nezjistil, kde je skutečnou příčinou a kde by řidič udělal stejnou chybu, i kdyby nic zakázaného nepil. Dopravní policie neumí chytat a trestat nebezpečné střízlivé řidiče, proto se zaměřuje na něco, co se dá snadno naměřit. Podobně jako městští strážníci mají dobrou živnost z odtahování špatně zastavených aut, zatímco kapsáři vesele řádí.

Tržilovo povinné dýchání nezpůsobí žádnou tragédii, žádné též nepředejde. Omezuje však práva bezúhonných občanů a dává víc síly do rukou policie. Proto je nejvyšší čas, aby nadřízení "buzerování a otravování" zarazili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video