Zasedání NATO bude o Afghánistánu

V Bratislavě začalo jarní Parlamentní shromáždění NATO. Do slovenské metropole přijelo na 600 zástupců parlamentů ze všech členských zemí aliance. Zasedání provází mimořádná bezpečnostní opatření. V centru města objevila policie v předvečer schůzky dvě nastražené nálože.

Pětidennímu zasedání bude dominovat především diskuze o situaci v Afghánistánu a plánované posílení tamější mírové mise pod velením NATO.

"Aliance bude muset posílit bezpečnost v této zemi, která se připravuje na zářijové volby," předeslal předseda Parlamentního shromáždění NATO Doug Bereuter.

Přes víkend se otázkami bezpečnosti v Afghánistánu i možným zapojení NATO v Iráku budou zabývat jednotlivé výbory pro obranu a bezpečnost a pro ekonomiku.

Na úterý je naplánováno plenární zasedání Parlamentního shromáždění, kterého se zúčastní i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad al-Baradej.

Jarní Parlamentního shromáždění NATO je největší akcí svého druhu v dosavadní historii Slovenska. "Velmi mě těší, že právě hlavní město Slovenska je hostitelem prvního zasedání po největší vlně rozšíření aliance," uvedl předseda Národní rady Slovenska Pavol Hrušovský

Meziparlamentní shromáždění členských zemí aliance nemá výkonnou pravomoc a stojí formálně mimo NATO.

Koná se pravidelně na jaře a na podzim a zúčastňují se ho i vysocí představitelé NATO.

Parlamentní shromáždění sdružuje zákonodárce členských a přizvaných států a slouží jako nezávislý poradní orgán aliance.

Bylo založeno 18. července 1955 pod názvem Severoatlantické shromáždění NATO.

Má konzultativní charakter a jejím cílem je posilovat spolupráci a porozumění mezi státy aliance.

Delegáti pracují ve čtyřech tematicky zaměřených výborech - ekonomickém, politickém, bezpečnostním a ve výboru pro vědu. Do rozpočtu přispívají vlády nebo parlamenty členských států, náklady na zasedání kryje ze svého rozpočtu.

Zasedání provázejí přísná bezpečnostní opatření
Kromě několika tisíc slovenských policistů střeží jednání i vojáci. K zajištění bezpečnosti delegátů zasedání ministerstvo obrany vyčlenilo asi stovku vojáků a čtyři obrněné transportéry.

Ve čtvrtek policisté v přímo centru Bratislavy objevili dvě igelitové tašky s nastraženými náložemi. Více čtěte ZDE

Šéf Parlamentního shromáždění Doug Berouter podle agentury SITA uvedl, že je o nálezu výbušných systémů informován. Samotné jednání však nález podle něj neohrozí. Bereuter zároveň ocenil bezpečnostní opaření.

Slováci se chtějí předvést
"Jednání bude oslavou vstupu Slovenska a šesti dalších zemí do aliance," předeslal Berouter. V rozpočtu slovenské Národní rady, která je hostitelem zasedání, je na akci vyčleněno 42 milionů slovenských korun. Slovensko se chce jako pořadatel pravidelného zasedání před delegáty doslova vytáhnout.

Samotnou technickou organizaci proto zajišťuje najatá agentura AIMS International z Prahy, která se již organizačně podílela na vrcholném summitu NATO v roce 2002 a na loňském jarním Parlamentním shromáždění v Praze.

Zasedání bude doprovázet bohatý společenský a kulturní program - od lidové hudby a umění, slovenské kuchyně, historických památek až po současné umění.

Jak uvedl šéf stálé slovenské delegace v Parlamentním shromáždění NATO Jozef Banáš, organizátoři delegátům nabídnou program i mimo Bratislavu. Konkrétně na hradech v Trenčíně a v Červeném Kameni.

Kromě kolotoče jednání čeká na delegáty i tradiční prohlídka bratislavského Starého Města, Bratislavského hradu, Slavína či Dómu Svatého Martina. Plavbu po Dunaji chtějí organizátoři ukončit návštěvou Děvína.

, natoaktual.cz

Video