Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie (11. března 2011) | foto: ČT

ČT podává trestní oznámení na vojenskou policii za ozbrojený zásah

  • 451
Česká televize podává kvůli večernímu ozbrojenému zásahu Vojenské policie trestní oznámení. Požaduje také prověřit postup státního zástupce, který dohlížel na "návštěvu" ozbrojených vojáků. Ti hledali dokumenty z ministerstva obrany. Zajímá je, kdo je vynesl.

"Ano, podáváme trestní oznámení kvůli podezření na zneužití pravomoci úřední osoby. Navíc chceme prověřit zásah jako takový i postup státního zástupce, který ho měl na starosti," řekl těsně po desáté hodině ráno mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Doplnil, že televize také požaduje okamžité vrácení všech věcí, které si včera večer vojenští policisté ze sídla televize odnesli. Jde o několik pytlů s dokumenty a počítače redaktorů.

"Vojenská policie použila vůči ČT zákrok srovnatelný pouze se zásahem proti drogové mafii či podezřelým z vraždy. Učinila tak přesto, že ve čtvrtek 10. března jim byla editorem vysílání dobrovolně vydána jedna z desítek existujících kopií neutajovaného materiálu Vojenského zpravodajství, a přesto, že příslušníci Vojenské policie věděli, že Česká televize nikdy neměla originální dokument," odůvodňuje postup televize Šticha.

Zásah v ČT

Přečtěte si, co o ozbrojeném zásahu vojenských policistů v České televizi píši blogeři na iDNES.cz.

Navíc podle něj vojenské komando odneslo spoustu soukromých dokumentů jednotlivých redaktorů jako jsou například diáře. A také listiny související s jinými kauzami v armádě i na ministerstvu obrany.

"Chceme vědět, proč například stejné komando nevtrhlo i do jiných médií, která disponují stejnými kopiemi onoho dokumentu, a čekáme, že bude vyvráceno vážné podezření, že tato akce byla pouhou záminkou, aby mohla Vojenská policie získat osobní a důvěrné předměty a dokumenty armádního zpravodaje Karla Rožánka," zlobí se ředitel ČT Jiří Janeček.

Vojenští policisté, někteří v kuklách a ozbrojení samopaly, vtrhli do České televize včera kolem sedmé hodiny večer. Hledali údajně tajné dokumenty související s odchodem exšéfa vojenské špionáže Miroslava Krejčíka.

Vojenská policie si podle ČTK přišla pro kopii původně utajovaného dokumentu, který byl určen bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové proto, že chce zjistit, kdo dokument z ministerstva v době, kdy byl ještě tajný, vynesl. Policie chce tuto kopii nechat posoudit znalcem.

Rozhovor s redaktorem ČT Karlem Rožánkem

Na incident už stačil zareagovat i ministr obrany Alexandr Vondra. Ten sice nejprve považoval ozbrojený zásah za adekvátní, pozdě večer ale změnil názor a šéfa vojenských policistů postavil až do vyšetření celé věci mimo službu. Podobně dopadli i jeho podřízení, kteří měli zásah přímo na starosti.

Jako správný krok vidí Vondrovo rozhodnutí premiér Petr Nečas. "Předseda vlády považuje včerejší zásah vojenské policie v budově zpravodajství České televize za neadekvátní a je jeho formou znepokojen," informoval iDNES.cz mluvčí vlády Jan Osúch.

Přijde vám zásah Vojenské policie v České televizi adekvátní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 2. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 11282
ANO
ANO 3273

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue