Solární panely v Ševětíně | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Policie zasahuje kvůli solárnímu byznysu, zajímá se o manažery firem

  • 41
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ve čtvrtek zahájil akci zaměřenou na solární byznys. Na popud vrchního státního zastupitelství se zajímá zřejmě o manažery firem spjatých s fotovoltaikou. Server Lidovky.cz uvedl, že jsou mezi nimi i dva vysoce postavení lidé z dceřiné firmy polostátní společnosti ČEZ, případ dává do souvislosti se sluneční elektrárnou v jihočeském Ševětíně.

Probíhající akci zaměřenou na solární byznys potvrdil redakci iDNES.cz s odkazem na vrchní státní zastupitelství mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. „Provádíme standardní úkony trestního řízení, které dozoruje Vrchní státní zastupitelství Praha. Žádné další informace neposkytujeme,“ napsal v SMS redakci.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro redakci iDNES.cz akci potvrdila a doplnila, že zatím nebyl nikdo obviněn. „Mohu potvrdit, že ÚOOZ provádí na náš popud úkony související s fotovoltaickými elektrárnami. Nikdo v tomto případě nebyl obviněn, skutečně jde jen o základní úkony,“ řekla.

Detektivové mimo jiné zasahovali ve dvou dceřiných firmách energetické skupiny ČEZ, ČEZ obnovitelné zdroje a ČEZ OZ uzavřený investiční fond. „Dnes dopoledne navštívili příslušníci Policie ČR sídla dvou našich dceřiných firem a požádali o součinnost a podklady týkajících se fotovoltaických elektráren. Již v minulosti jsme veškeré požadované podklady policii poskytovali a jsme nadále připraveni poskytnout součinnost při dalším vyšetřování,“ komentoval zásah pro iDNES.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„O nikoho ze současných manažerů firmy ani dceřiných společností se policisté ale nezajímají a o bývalých nemám informace,“ dodal mluvčí.

Zásah má podle serveru Lidovky.cz souviset se solární elektrárnou Ševětín v jižních Čechách. Ta byla zmiňována jako důvod zásahu i při prvotních informacích rozsáhlé akce VIDKUN, při níž byl vyslýchán například i bývalý ministr vnitra Ivan Langer (více o akci VIDKUN najdete zde). Podle informací serveru se detektivové zaměřili na manažery firem Mapro a IES Recycling.

Časopis Respekt v minulosti uvedl, že při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nestaly (více o zátahu čtěte zde).

Fotovoltaická elektrárna Ševětín na Českobudějovicku je s instalovaným výkonem 29,9 MW třetí největší fotovoltaickou elektrárnou v ČR. Provoz zahájila v prosinci 2010, vlastníkem je nyní polostátní ČEZ.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video