Policie zabavila 282 nelegálních výherních automatů ve 30 provozovnách

  • 3
První a rozsahem výjimečný zásah. Tak hodnotí policie akci z 23. dubna, kdy 250 policistů a desítky strážníků vešli do třiceti provozoven a restaurací. Odvezli odtud 282 nelegálních výherních automatu. Tolik, že jim hasiči museli půjčit sklad, aby je měli kam dát.

Provozovatelé výherních automatů, kterým už obce díky změně zákona odmítly udělit licenci, se nechtěli vzdát zisku. Vstupovali proto do občanského sdružení, které podle policie vzniklo, aby obešlo zákon. Nepovolené automaty tak z heren a restaurací nezmizely.

Pro hráče se podle vedoucího odboru hospodářské kriminality Prahy III. Michaela Šmída nic nezměnilo. "Předložili občanku, stali se členy sdružení, a tak mohli chodit do provozovny jako dříve," vysvětlil.

Provozovatelé však získali velkou výhodu. Jako členové občanského sdružení už nespadali pod obce, nemuseli platit poplatky vyplývající z loterijního zákona. Tvrdili, že je to volnočasová aktivita.  Podle zákona však nesměli vytvářet zisk.

Informace o sdružení a jeho nelegální činnosti získali sami policisté, ale informovalo je i ministerstvo financí, jednotlivé obce. Obce například často upozornily, že je sdružení, které se podle informací iDNES.cz jmenuje Život je hra, nechce pustit na kontrolu.

Trestní oznámení v listopadu 2012 podalo i sdružení provozovatelů legálních výherních zařízení SPELOS. "S policií jsme úzce spolupracovali, například při zajišťování důkazů," řekl iDNES.cz výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň, který ocenil dílčí úspěch, kterým zásah proti nelegálním provozovatelům bezesporu je.

Kriminalisté se případem zabývali od poloviny loňského roku. Večer v 19:00 23. dubna pak policie naráz zasáhla na třiceti místech v Praze, Středočeském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Do noci pak odvážela zadržené nelegální automaty do speciálního skladu zapůjčeného od hasičů.

"Zabavena byla mimo vlastních automatů i výpočetní technika a hotovost ve výši přibližně milion korun," řekl ředitel pražské policie Martin Vondrášek. Způsobená škoda je podle něj několik milionů korun.

Nelegální výherní automaty byly často vedle legálních přístrojů. Některé provozovny však policie vyklidila celé. Tím ukončila jejich provoz a dosud znovu neotevřely.

V případu zatím nikdo nebyl obviněn. Policisté předpokládají, že ve výsledku budou stíhat celou řadu lidí. Jednat se může o vedení sdružení, tak o jednotlivé provozovatele. Těm pak může hrozit jeden rok až šest let vězení.

Kriminalisté předpokládají, že nyní bude trvat několik měsíců, než se podaří znalcům prozkoumat automaty, počítače i záznamy z heren. Poté plánují, že obviní konkrétní lidi.


Video