Aktivisté v noci promítali na budovy Pražského hradu světelné obrazy a texty...

Aktivisté v noci promítali na budovy Pražského hradu světelné obrazy a texty kritizující návštěvu čínského prezidenta v ČR (30. března 2016) | foto: ČTK

Hrad v noci osvítily protičínské nápisy. Aktivistický spektákl, reagoval mluvčí

  • 1700
Aktivisté v noci na středu promítali na budovy Pražského hradu světelné obrazce a texty kritizující nynější návštěvu čínského prezidenta v České republice a obchodní vazby mezi Českem a Čínou. Policie v noci našla pravděpodobné místo, odkud se promítalo, nikoho ale nezadržela. Jednání navíc neshledala jako protiprávní. Ani Hrad podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebude věc řešit.

„Na návštěvu čínského prezidenta v Praze reagujeme unikátní světelnou projekcí na Pražský hrad. Věříme že skutečná pravda a láska alespoň na fasádě Pražského hradu osloví nejednoho občana ČR,“ uvedli aktivisté v e-mailu. Texty a obrazci promítanými na fasádu Ústavu šlechtičen obrácenou k Vltavě připomínali bývalého prezidenta Václava Havla, který kritizoval porušování lidských práv v Číně, a vyzývali k osvobození Tibetu a Tchaj-wanu.

Promítali také nápisy „prezident na prodej“ a „CZ for sale“. Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching v úterý na Pražském hradě podepsali smlouvu o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou.

Hrad prave ted :-).

Posted by Kateřina Bursikova Jacques on Tuesday, March 29, 2016

Policisté se projekcí na Hrad zabývali podle mluvčího Tomáše Hulana kolem 2:00. Po původcích a místě projekce pátrali například v okolí Strahovského kláštera a na Malé Straně. „Nakonec se nám podařilo konkrétní místo s největší pravděpodobností ztotožnit, žádné projekční zařízení se tam už ale nenacházelo,“ uvedl. Policie v souvislosti s projekcí nikoho nezadržela.

„Na základě zhodnocení všech prvotních informací policie neshledala protiprávnost tohoto jednání,“ doplnila v odpolední zprávě médiím o probíhajících opatřeních Hulanova kolegyně Andrea Zoulová.

Podle Zemanova mluvčího Ovčáčka je návštěva čínského prezidenta v Česku mimořádně úspěšná a důležité jsou čínské investice. „Vzhledem k tomu, jaké jsou reakce veřejnosti, tak jde o věc zcela marginální, to znamená Kancelář prezidenta republiky toto nebude nikterak řešit,“ řekl.

Kolem návštěvy z Číny se podle něj rozvinul aktivistický spektákl a jeho neformálním vůdcem se v úterý definitivně stal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Mohu se třeba domnívat, že to byl snímek ze života známého bojovníka ze práva tibetského lidu, pana Miroslava Kalouska,“ řekl mluvčí k projekci. „Nedůležité a nezajímavé,“ uvedl také Ovčáček na Twitteru.

30.března 2016 v 08:51, příspěvek archivován: 30.března 2016 v 08:58

Po aktivu známého bojovníka za lidská práva M. Kalouska si ideová úderka uspořádala ve 2 hod. ráno promítání. Nedůležité a nezajímavé.

Návštěvu čínského prezidenta v Praze provázejí i další protesty. Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla umístil u Evropské ulice billboard se společnou fotografií Havla a tibetského duchovního vůdce dalajlamy, v některých ulicích také aktivisté potřísnili barvou vyvěšené čínské vlajky a po jejich odstranění je nahrazovali tibetskými. Na Kampě a u Hradu v úterý stovky lidí protestovaly proti čínské lidskoprávní politice.

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta a postupu proti organizovaným skupinkám čínských „vítačů“ (více o nich čtěte zde) čelí kritice česká policie. Dle veřejnosti si při řešení konfliktů drží od Číňanů přílišný odstup, zatímco české občany důkladně kontroluje. „Z aktivit policie se mi zdálo, že se místy chová jako ozbrojená složka prezidenta republiky,“ přidala se ke kritice ve středečním rozhovoru pro Lidovky.cz například i senátorka Eliška Wágnerová.

Generální inspekce ani policejní prezidium však dosud žádný podnět kvůli postupu policie při návštěvě čínského prezidenta nedostala, píše MF DNES.

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu končí třídenní návštěvu v Česku. Před odletem spolu se Zemanem navštíví diskusní ekonomické fórum v Paláci Žofín a Strahovský klášter.

Potyčky mezi čínskými „vítači“ a Čechy na Evropské třídě v Praze:

28. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video