Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie (11. března 2011)

Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie (11. března 2011) | foto: ČT

Velitelé nezákonného zásahu komanda v České televizi byli povýšeni

  • 156
Loňský zásah ozbrojenců vojenské policie v České televizi budí kontroverze i přesto, že Ústavní soud zrušil soudní příkaz k prohlídce a uznal tak, že komando nemělo v budově co dělat. Velitelé zásahu totiž byli časem povýšeni na vlivné posty.

Ty záběry oběhly celou zemi: desítka po zuby ozbrojených vojenských policistů přelézá turnikety v hale České televize, vniká do kanceláří redaktorů, z nichž si odnáší jejich bloky, záznamy, ale i počítače. Hledají kopii důvěrného dokumentu, který unikl z ministerstva obrany. To se stalo loni 11. března.

Státní zastupitelství dospělo později k názoru, že zásah byl nepřiměřený. Nyní se navíc ukázalo, že zásah byl dokonce neústavní. Ústavní soud se totiž postavil na stranu novinářů a jejich práva chránit zdroje. To může být podle soudce Ústavního soudu Jiřího Nikodýma porušeno jen ve velmi závažných případech (více o rozhodnutí soudu čtěte zde).

Motiv zásahu je nejasný

Zdá se, že ministerstvo obrany dospělo k jinému názoru. Soudě alespoň podle toho, že velitelé ostrého zásahu byli povýšeni. Pavel Mareček s Jaroslavem Kolářem, kteří pracovali na pražském teritoriálním velitelství, působí dnes na vlivných postech hlavního velitelství vojenské policie - to je na úrovni prezidia republikové policie. Povýšili dokonce do pozic hlavních metodiků pro výcvik a řízení vojenské policie. Stručně řečeno: plánují a odborně dohlížejí na její akce.

"Jako kdyby tím obrana dávala najevo, že její policisté spustí tu hrůzu, kterou předvedli v ČT, klidně znovu. Navíc se Mareček s Kolářem mohou při podobném způsobu povyšování časem klidně dopracovat až do funkce náčelníka vojenské policie," říká zděšeně jeden z policejních expertů.

Mluvčí ministerstva Jan Pejšek přesto ujišťuje, že byla přijata opatření, aby se podobná akce jako v ČT, kterou Ústavní soud označil za zcela nepřiměřenou, již nikdy neopakovala.

"Je to pro mne zadostiučinění," říká redaktor ČT Karel Rožánek, jehož kancelář komando prohledávalo. Tehdy se obával, že ozbrojenci vpadnou i k němu domů, kde měl nemocné děti a nemohl s nimi nikam odjet a ukrýt se.

Komando údajně hledalo dokument původně označený jako důvěrný, jehož kopii Rožánek získal. Podle Ústavního soudu to však pro takovouto akci nebyl dostatečný důvod. "Nestačí pouhá okolnost, že nějaká zpráva je označena jako důvěrná," řekl Nikodým. Připomněl, že vojenští policisté se vůbec nezabývali otázkou, jak se dokument z ministerstva dostal, a dodal, že jeho obsah neměl mezinárodní přesah. Kopie dokumentu navíc unikla z ministerstva již předtím a byla už dříve zveřejněna.

Pozadí akce není dodnes jasné a je otázka, zda nešlo o zákulisní hru, která mohla mít za cíl zdiskreditovat tehdejšího šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka, z jehož úřadu dokument unikl.

Zvýšili turnikety

"Je bezvadné, že můžeme chránit zdroje a že nikdo nesmí lítat po redakcích se samopalem, ale nyní by se mělo ještě objasnit pozadí celé té události," připomíná Rožánek. Domnívá se, že zásah souvisí se zbrojními zakázkami. Navíc upozorňuje, že vpád ozbrojenců měl zastrašit všechny novináře.

Ústavní soud zrušil rovněž klíčové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 6, který vpád ozbrojenců povolil. Je to rozhodnutí spíše symbolické, protože přichází se zpožděním, ale přesto je důležité: "Soud zpřesnil hranice svobody projevu," říká mluvčí České televize Michaela Fričová, která je přesvědčena, že to do budoucna pomůže předejít opakování podobných situací.

ČT nespoléhá jen na soud - mezitím docela prakticky zvýšila turnikety ve vstupní hale, aby je žádní ozbrojenci nemohli příště překonat. Přišlo ji to na milion korun. Rozhodnutí soudu navíc otevírá České televizi cestu k žádání o odškodnění.

Po středečním verdiktu by si soudci, kteří povolují podobné prohlídky, měli dávat větší pozor a postupovat obezřetněji. Musí pečlivěji zkoumat, zda už byly vyčerpány jiné možnosti, jak se dostat k potřebným informacím.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue