Brněnské centrum Fondu ohrožených dětí Klokánek

Brněnské centrum Fondu ohrožených dětí Klokánek | foto: MF DNES

Klokánky ještě nemají peníze za prosinec. To je normální, vysvětluje resort

  • 39
Fond ohrožených dětí, pod který spadají asi dvě desítky Klokánků, ale i další zařízení pro děti si stěžují, že dosud nedostaly státní příspěvek za loňský prosinec. Nedostatek peněz je přitom podle nich likvidační. Kromě toho žádají o dofinancování svých služeb za loňský rok.

Zadlužený Fond ohrožených dětí není jediný, koho trápí nedostatek financí. S žádostí o dotace se k němu připojily i další tři desítky Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které zřizuje stát, kraj nebo nestátní nezisková organizace.

Podle předsedy Fondu ohrožených dětí Jana Vaňka je současná situace dlouhodobě neudržitelná. Pokud zařízení prostředky nezískají, hrozí některým z nich zrušení. Fond přitom už loni několik svých Klokánků zavřel, prodal také několik budov, aby se zbavil dluhů z minulosti.

My státu zaplatili, on neposlal ani korunu

Dětská zařízení si stěžují, že jim ministerstvo práce a sociálních věcí dosud nevyplatilo státní příspěvek za loňský prosinec. „Za prosinec a leden jsme odvedli šest milionů korun za sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců, stát nám přitom do dnešního dne neposlal ani jednu korunu. Takto se dál postupovat nedá,“ řekl Vaněk na středeční tiskové konferenci.

Podle ministerstva je však podobný postup běžný. „Platba za prosinec se vyplácí každý rok v druhé polovině února, než se přerozdělí státní prostředky a převedou se,“ uvedl mluvčí resortu Petr Habáň pro iDNES.cz. Situace se podle něj opakuje každoročně, ministerstvo totiž může s penězi manipulovat až ve chvíli, kdy je má k dispozici. Poté je odesílá krajům, které je dále přerozdělují. O případném zlepšení způsobu financování může rozhodnout pouze ministerstvo financí.

Azylové domy namítají, že státní příspěvek musí být podle zákona vyplacen do třiceti dnů od jeho přiznání, což se nestalo. Pěstounské rodiny prý navíc už dotace za prosinec dostaly.

Zařízení žádají o dofinancování služeb

Zařízení pro okamžitou pomoc dostávají na každé dítě měsíčně 22 800 korun. Aby však na plnou částku dosáhly, musí být dítě v zařízení přítomno po celý měsíc. Ve chvíli, kdy například navštíví rodiče během víkendů nebo Vánoc, azylové domy o příspěvek přicházejí. Lůžko však v tomto období jiné dítě obsadit nesmí. „Doplácíme na to, že motivujeme děti, aby se vracely do své biologické rodiny,“ uvedla ředitelka Dětské ozdravovny Království v Nemojově Vladimíra Zilvarová.

V brněnském Klokánku nedostaly „tety“ půl roku výplatu. Některé odešly

Problém by měla vyřešit chystaná novela zákona o sociálních službách, podle které by se místo příspěvku za pobyt dítěte vyplácel příspěvek na lůžko. Azylové domy by tak dostávaly peníze i v případě nenaplněné kapacity a nehrozilo by propouštění jejich zaměstnanců. Novela by měla platit od dubna 2017.

Vaněk chystanou novelu sice považuje za velký úspěch, obává se však, že tak dlouho organizace za současných podmínek nepřežijí. Tři desítky zařízení, včetně Klokánků, proto nyní žádají o dofinancování svých služeb. Za loňský leden až říjen požadují 61,4 milionu korun. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) ale mimořádnou dotaci neplánuje.

Fond ohrožených dětí má od loňského června nové vedení, které se snaží zbavit jeho dluhů z minulosti. Celkový dluh v roce 2015 činil asi 120 milionů korun. Ministři v srpnu rozhodovali o zvláštní dotaci ve výši 20 milionů korun, kterou navrhoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Příspěvek však neschválili. Ministryně práce Michaela Marksová mimořádnou dotaci označila za neférovou vůči ostatním provozovatelům podobných zařízení (psali jsme zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video