Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015)

Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015) | foto: ČTK

Pelikán mluvil o kauze Fajád se svým bratrem, ODS to chce vyšetřit

  • 187
Zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která by prověřila, zda a jak ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO zapojil do kauzy Fajád svého nevlastního bratra, arabistu Petra Pelikána, požaduje ODS. Petr Pelikán odmítá, že by v Libanonu jednal o propuštění pětice Čechů. Tvrdí, že ministr s ním konzultoval jen jeho názor na kauzu.

„Objevily se nové informace, které do kauzy vnášejí do nový rozměr,“ tvrdí předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Jeho kolegyně, poslankyně Jana Černochová řekla, že se na ODS obrátili nezávisle na sobě dva novináři a zjišťovali informace k tomu, zda je je pravda, že ministr Pelikán pověřil v kauze Fajád jednáním svého bratra, arabistu a českého muslima Petra Pelikána, který je zároveň honorárním konzulem Súdánu v České republice.

„Měli bychom se jako poslanci dozvědět o této kauze víc. Nevíme, zda je tato informace pravdivá. Nabízí se další otázky. Zda takový podnět, aby ministr pověřil někoho ze své rodiny, vznikl na bezpečnostní radě státu, nebo v hlavě pana premiéra. Nevíme, zda bratr pana ministra jednat o pětici unesených Čechů skutečně odjel a jestli součástí pověření byl i příslib amnestie pro pana Fajáda,“ řekla Černochová s tím, že to zpochybňuje činnost bezpečnostních složek. Zajímá ji také, zda jel Petr Pelikán do Libanonu jako civil z pověření ministra spravedlnosti.

Ptal se mě privátně na mínění a na radu, říká Petr Pelikán

„Je to samozřejmě zajímavá myšlenka. Ne, že by mi bylo proti mysli někde jednat, ale nemám pro to žádnou funkci. Mám pouze nedoceněné schopnosti, kterých si někdo neváží,“ reagoval Petr Pelikán na dotaz iDNES.cz, co k této věci může říci a zda je podezření ODS pravdivé.

Na dotaz, zda byl v Libanonu na přání svého bratra, ministra spravedlnosti, odvětil: „Ne, nebyl.“ Jen jediná věc se podle Petra Pelikána stala. Ministr spravedlnosti s ním prý neoficiálně kauzu konzultoval. „Ptal se mě zcela privátně na mínění a na radu. Poslal mě do pr...., když jsem mu řekl svůj názor,“ řekl doslova iDNES.cz Pelikán.

Začátkem února se do České republiky vrátilo pět Čechů, kteří byli loni v červneci uneseni v Libanonu. Ve stejný den byl propuštěn z věznice v Praze Alí Fajád, o jehož vydání usilovaly i Spojené státy americké.

Washington Fajáda podezřívá z napojení na teroristy. Češi ho však Američanům nevydali a Fajád spolu se svým „parťákem“ zamířil na Blízký východ. Americká ambasáda v Praze proti tomu protestovala. (více zde)

Opoziční strany usilovaly o mimořádnou schůzi, na níž by se vláda kvůli kauze Fajád musela zpovídat. Mezi pěticí unesených Čechů v Libanonu byl i muž z vojenské tajné služby a navíc ministr obrany Martin Stropnický z ANO v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že návrat Čechů a propuštění Fajáda spolu souvisí.

Kvůli tomu pak politici opozice, ale i vládní lidovci, mluvili o tom, že by se měl Stropnický z vlády poroučet. Premiér Bohuslav Sobotka se za ministra obrany postavil a vládní strany dokázaly odvrátit schválení programu mimořádné schůze, kde by se vláda kvůli kauze Fajád i kvůli úniku utajovaných informací z vlády či tajných služeb musela poslancům zpovídat. (více zde)

4. února 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video