Následky povodní v bosenské vesnici Topčič Polje (20. května 2014)

Následky povodní v bosenské vesnici Topčič Polje (20. května 2014) | foto: Reuters

Povodně oživily ducha Jugoslávie, Srbové, Bosňáci a Chorvaté se semkli

  • 35
Ničivé povodně v Bosně zabily desítky lidí a spláchly celá hospodářství. Bosňáci, Srbové i Chorvati však také kvůli řádění živlů na chvíli zapomněli na dosud nezhojené jizvy z války v 90. letech. Zato politici čelí vlně kritiky, že postiženým nepomohli včas.

"Je očividné, že mezi obyvateli Bosny a Hercegoviny je nejvyšší možná úroveň soucítění," prohlásil poslanec bosňácko-chorvatské části země Mirza Ustamujič.

"Je dojemné vidět občany Republiky srbské, jak děkují lidem z federace za jejich pomoc," dodal. Mezi oběma entitami po krvavé občanské válce z první poloviny 90. let nadále panuje značná míra rivality, která je brzdou hospodářského rozvoje.

Jak pomoci

České charitativní organizace vyhlásily veřejné sbírky, jejichž prostřednictvím je možné přispět postiženým oblastem na Balkáně.

ADRA ČR
Účet: 34983498/0300
Variabilní symbol: 510
Je možné přispět online.

Český červený kříž
Účet: 222885/5500
Variabilní symbol: s. 888
Dárcovská SMS: DMS CCK na telefonní číslo 87 777*

Člověk v tísni
Účet: 51945194/0300
Dárcovská SMS: DMS SOSBALKAN na číslo 87777*
Je možné přispět i kartou.

Charita ČR
Účet: 55660022/0800
Variabilní symbol: 109 (Srbsko), 102 (Bosna a Hercegovina)
Dárcovská SMS: DMS CHARITASVET na číslo 87 777*

* Cena DMS je 30 Kč. Organizace obdrží 28,50 Kč.

"Osobně mi připadá, že se probudil duch bývalé Jugoslávie, neboť denně dostáváme pomoc od Slovinska po Makedonii," řekl Nebojša Radmanovič, který je členem tříčlenného předsednictva kolektivní hlavy státu.

Předsednictvo také vyzvalo radu ministrů, což je bosenská ústřední vláda, aby koordinovala příjem humanitární pomoci a odložila stranou dosavadní politické a etnické spory.

Politici nám neposlali žádné jídlo, stěžují si vyplavení lidé

Na vedení státu se však zároveň valí vlna kritiky, že humanitární pomoc nezvládá. Řada lidí v chorvatsko-bosňácko federaci stále nedostala zásilky jídla a další pomoci. Většina potravinových balíčků a další vybraná pomoc pro oběti povodní pochází od běžných lidí a ne z vládních rezerv, které byly dány k dispozici jen na několik dní.

Jistá zpráva například informovala o muži ze severobosenského města Maglaj, který si šel vyzvednout humanitární balíček se stravou, byl ale odmítnut.  Hromadí se také zprávy o rostoucích případech krádeží a o tom, jak někteří obchodníci zneužívají přírodní katastrofu a přerušené zásobování tím, že výrazně zdražili či přeprodávají humanitární zboží.

Vlády obou entit kritiku odmítají a tvrdí, že nařídily zmrazení cen na úrovni ze 14. května, tedy před záplavami. Vládní představitelé také oznámili, že úřady budou proti zlodějům a podvodníkům postupovat s nejvyšší tvrdostí. Vlády Republiky srbské i bosňácko-chorvatské federace rovněž organizují jednotky civilní ochrany, které se zvládáním krize pomáhají.

Ministr zemědělství bosňácko-chorvatské federace Jerko Ivankovič-Lijanovič uzavření vládních skladů vysvětluje tím, že státní zásoby nejsou potřeba, neboť z veřejných sbírek pochází jídla dostatek. Kritice čelí i prezident Republiky srbské Milorad Dodik, neboť při vyvrcholení povodní odjel do Bělehradu, aby zde jednal se srbským premiérem Aleksandarem Vučičem.

Takhle voda změnila srbské město Obrenovac:

Úklid po povodních je v plném proudu

Obyvatelé Bosny a Srbska se naplno vrhli do úklidu po povodních. Řeka Sáva nadále klesá a zároveň se zpomalilo zvyšování hladiny Dunaje. Do svých domovů se vrací první z více než 150 000 evakuovaných. Záplavy podle všeho způsobily škody za několik desítek miliard korun a vyžádaly si odhadem na šest desítek mrtvých.

Teploty na Balkáně nyní dosahují ke 30 stupňům Celsia, proto je klíčové obnovit dodávky nezávadné vody a odklidit zdechliny zvířat. Srbsko prozatím hlásí asi 200 tun vyproštěných mršin. Úřady také zahájily plošné postřiky zaplavených území s cílem snížit komáří populaci. V Bosně jsou odklízecí práce komplikované kvůli hrozbě min, které živel odnesl z dosud nezlikvidovaných minových polí.

S úklidem pomáhají i Češi. V Srbsku působí dva týmy českých hasičů, první z nich je nasazen u elektrárny ve městě Kostolac, druhý odčerpává lagunu u města Lazarevac. Rovněž v sousední Bosně pracují čeští hasiči, na starosti mají pumpování vody z laguny u města Orasje.

Mapa Bosny a Hercegoviny
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue