Zaplaťte dluhy, vzkazují kraje

  • 4
Dluhy, které v minulosti nadělaly okresní nemocnice, nikdo nechce. Stát je převedl na kraje. Ty zase chtějí, aby miliardu zaplatil stát. A mají plán, jak toho docílit. Počínaje prvním lednem převedl stát nemocnice i s jejich dluhy na kraje. Po sérii neúspěšných protestů nyní kraje sahají k jedné z posledních možností - chtějí podat stížnost k Ústavnímu soudu. A někteří právníci si myslí, že mají šanci uspět.

Stížnost už sepsal člen zastupitelstva Plzeňského kraje a místopředseda poslaneckého ústavněprávního výboru Jiří Pospíšil. Další kraje se pravděpodobně připojí. "Podepíšeme se pod ni. Je to v podstatě precedens. Představitelé krajů se shodují, že stížnost je třeba podat," řekl hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

Stížnost se opírá mimo jiné o argument, že převedení dluhů na kraje ohrožuje ústavní právo na samosprávu. "Jakmile kraj dá své peníze do dluhů nemocnic, budou chybět peníze na výkon samosprávy. To lze považovat za narušení územní samosprávy, kterou zaručuje ústava. Pojem samospráva totiž neznamená jen pravomoci, ale také jejich ekonomické zajištění. A to je ohroženo," tvrdí Pospíšil.

Stížnost je jediná možnost
Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann považuje cestu k Ústavnímu soudu za jedinou možnost. "Za dluhy nemocnic je v podstatě odpovědný stát. Právě on měl totiž prostřednictvím okresních úřadů garantovat vyrovnané hospodaření nemocnic, uložené zákonem. Převedení dluhů nemocnic na kraje je zkrátka protiprávní a proti zdravému selskému rozumu," sdělil Zimmermann.

Ministerstvo zdravotnictví však opakovaně krajům vzkázalo, že stát nemocnice oddlužovat nebude, protože by to nebylo systémové řešení. Mluvčí ministerstva Mario Böhme se nadto brání obvinění, že převedení dluhů bylo protiprávní.

"Nemocnice se všemi závazky byly převedeny na základě zákona, který prošel sněmovnou - a který tedy schválili i sami poslanci," prohlásil mluvčí. Jak by mohla stížnost u soudu dopadnout, si netroufl předjímat.

Kraje mají šanci, říkají právníci
Šéf Ústavu státu a práva Vladimír Balaš nicméně soudí, že kraje mohou se stížností u Ústavního soudu uspět. "Cesta k tomu určitě existuje. Převedení dluhů na kraje byl od státu podraz," uvedl Balaš. Podobný názor má i vedoucí katedry veřejné správy Právnické fakulty Západočeské univerzity Tomáš Louda. "Kdo dluhy způsobil, ten by je také měl platit," řekl.

Pokud by kraje uspěly, jednalo by se v krátké době o jejich druhé vítězství u Ústavního soudu. Ten už totiž loni koncem srpna dal krajům za pravdu, že je stát nemůže omezovat při nakládání s majetkem škol.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video