Uprchlíci překračují na kolech rusko-norskou hranici (31. října 2015).

Uprchlíci překračují na kolech rusko-norskou hranici (31. října 2015). | foto: Reuters

Zaplatíme vám, když odejdete. Norsko se zbavuje odmítnutých migrantů

  • 299
I dlouhé roky čekají uprchlíci v Norsku na vyřízení azylu. Mnoho z nich to proto po čase vzdá a vrátí se domů nebo zkusí štěstí jinde. Motivuje je také nabídka norských úřadů: peníze na ruku a letenka zdarma, když odejdete.

„Když přišli do Norska, mysleli si, že se rychle dostanou pod norskou ochranu. Že budou mít možnost pracovat nebo se dál vzdělávat - a možná také přivést si do Norska svou rodinu,“ uvedla pro televizní stanici NRK vedoucí odboru vracení imigrantů Norského ředitelství pro imigraci (UDI) Katinka Hartmannová. Jenže azylový proces může trvat v Norsku měsíce, nebo i dlouhé roky.

Počet žadatelů o azyl ze Sýrie, Iráku a dalších zemí Blízkého východu a Afriky v zemi navíc neustále roste. Zatímco v lednu chtělo v Norsku zůstat 570 lidí, v říjnu už jich bylo přes 8,5 tisíce, píše britský list Independent.

Uprchlická krize

Uprchlickou krizi se tak norské úřady rozhodly řešit svérázně - přistěhovalcům, kteří se rozhodnou dobrovolně vrátit domů, zaplatí letenku a na ruku vyplatí tisíce norských korun.

Pár se dvěma dětmi může podle norského webu The Local získat až osmdesát tisíc norských korun, v přepočtu více než 230 tisíc korun českých.

„Spousta z nich nemůže čekat, až bude azylový proces u konce. Doma mají rodinu, která očekává, že jí pomohou. Norsko dlouhou dobu neumělo přinutit Somálce k návratu domů. Myslím si, že když teď máme možnost asistovaného návratu, více těch, co mají příkaz k odchodu, se přihlásí dobrovolně. Je důležité, abychom v budoucnu měli víc takových iniciativ,“ říká Hartmannová.

Nejen stesk po rodině, ale i představa života v odlehlých oblastech, kde budou jen těžko uplatňovat své pracovní zkušenosti, vede migranty k rozhodnutí odejít.

Podle informací UDI zatím o dobrovolný odchod ze země projevilo zájem více než devět set lidí. „V průměru to letos bývalo sto žádostí měsíčně, v říjnu 150 a v listopadu už 230 přihlášek,“ popsal mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joost van der Aalst.

Právě tato organizace zpracovává žádosti běženců o zapojení do programu asistovaného dobrovolného návratu. Do programu, který IOM popisuje jako „bezpečný a důstojný“, se mohou přihlásit nejen ti, jejichž azylový proces ještě není u konce, ale i neúspěšní žadatelé o azyl.

Problémy s vracením nelegálních přistěhovalců má také Německo. To za prvních deset měsíců roku letecky deportovalo téměř patnáct tisíc běženců, kteří nezískali azyl. Informovala o tom v úterý německá policie.

Podle politiků však v Německu zůstávají tisíce uprchlíků bez šance na dlouhodobý legální pobyt a nedaří se je vrátit do země původu. Policie rovněž uvedla, že dobrovolně po odmítnutí azylu odešlo víc lidí, než kolik jich musela deportovat, přesný počet však nesdělila (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video