Západonilský virus má víc obětí, než se čekalo

  • 55
Západonilský virus si letos ve Spojených státech už vyžádal víc obětí, než se čekalo. Nemoci, kterou přenášejí především komáři, od začátku roku už podlehlo 42 Američanů. Oznámilo to Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Začátkem týdne hovořilo o 32 obětech. Nejvíce mrtvých, devět, bylo ve státě Illinois. Středisko očekává, že se v nadcházejícím období počet nemocných výrazně zvýší.

Úřady letos zaznamenaly 854 lidí nakažených virem v 28 státech i v New Yorku a Washingtonu.

Virus, který se v USA poprvé objevil v New Yorku v roce 1999, zpravidla přenášejí komáři. Vědci ale prověřují, zda se virus nepřenáší také při transfúzích krve nebo transplantacích orgánů.

Poslední obětí viru se v neděli stal 73letý muž z New Yorku.  Dvě další oběti ohlásil koncem srpna Illinois. V tomto státě na severu USA už zemřelo devět lidí. 

Západonilský virus může dětem, starším a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu nebo meningitidu. U zdravých lidí obvykle nevyvolává žádné potíže nebo jen příznaky připomínající chřipku.

Virus míří na západ
Americké úřady se obávají, že virus dorazí až na západní pobřeží. Dosud byly nejvíc postiženy Louisiana a Mississippi. Guvernéři těchto států vyhlásili stav nouze a nařídili používání insekticidních přípravků u cest a vodních zdrojů. Lidem navíc doporučili, aby se chránili.

Západonilský virus patří do rodu flavivirus. Nelze proti němu očkovat a neexistuje proti němu ani žádný lék. Vědci nevylučují, že se virem nakazí miliony lidí na celém
světě. Doufají ale, že si lidský druh ve styku s ním dokáže časem vyvinout přirozenou obranu. 

Západonilský virus Čechům nehrozí

Západonilský virus zahlcuje USA
Koncem července napadl virus i metropoli USA Washington. První případ nakažení potvrdilo tamní Oddělení pro lidské zdraví. Washington se snaží odchytit a otestovat komáry ze všech vodních ploch ve městě.

"Pětaapadesátiletý muž se určitě nakazil západonilským virem. Pacient patří do kategorie vysoce rizikových lidí s ohroženým imunitním systémem. Je hospitalizován," řekl tehdy šéf Oddělení pro lidské zdraví James Buford.

"Západonilský virus je tady. Naši pozornost jsme teď obrátili na kontrolu komárů. Chceme určit, nad kterými vodními plochami ve městě se vyskytují komáři pozitivní na západonilský vir," řekl Buford.

Experti se domnívají, že virus, který se poprvé na západní polokouli objevil v newyorském Queensu v roce 1999, se rozšířil skoro po celém východním pobřeží Spojených států a postupuje na západ a na sever.

Virus, který může způsobit encefalitidu nebo meningitidu, přenášejí tažní ptáci a mohl by se nastálo usídlit v celých USA.

"Postupuje opravdu rychle," řekl ředitel Národního střediska pro zdraví v Madisonu ve státě Wisconsin Bob McLean.

Západonilský virus

Virus byl pojmenován podle oblasti v Ugandě, kde byl v roce 1937 poprvé identifikován. Vyskytuje se v Africe, jihozápadní Asii, na Blízkém východě a v Evropě. Virus vyvolává akutní infekční onemocnění s vysokými horečkami a bolestmi kloubů a symptomy se podobají známější horečce dengue. Může způsobit smrtelná mozková onemocnění, jako například encefalitidu a meningitidu. V nejhorším případě, hlavně mezi staršími lidmi, může virus zavinit trvalé nervové poškození nebo dokonce i smrt.

Protože jde o novou nákazu, někteří lidé reagují s hrůzou, ale lékaři se shodují, že virus neznamená pro obyvatelstvo vážnou hrozbu.

Mnoho lidí ale přesto štípl nakažený komár, ale u zdravých lidí virus obvykle nezpůsobuje žádné potíže nebo vyvolá příznaky připomínající chřipku.

Viru prospívá teplé klima. jen Louisiana společně se státy Mississippi a Texas hlásí více než 100 infikovaných ze západní Afriky a Asie.

První výskyt v Ugandě
Virus byl poprvé hlášen v roce 1937 v Ugandě a nyní je běžný ve většině Afriky, na Blízkém východě a v Evropě, kam ho pravděpodobně přenesli ptáci. Virus se šíří z komárů na ptáky, kteří jej přenášejí při migraci. Je smrtelný pro krkavcovité ptáky, tedy pro sojky, straky a vrány. Lépe ho snášejí drozdi, vrabci, holubi a hrdličky, kteří virus přenášejí zpět na komáry. Ti potom mohou nakazit savce včetně člověka.

Na rozdíl od mnoha dalších infekcí, které se těžko sledují, protože lidé většinou neonemocní natolik, aby šli do nemocnice, západonilský virus se monitoruje lépe. Mrtvé vrány jsou dobře viditelné a je možné je ohlásit úřadům, které pak provedou testy.

Ve Washingtonu je ministerstvo zdravotnictví zavaleno zprávami o mrtvých vránách a obyvatelé si stěžují, že vrány nepřijde nikdo prozkoumat. "Ptáky se západonilským virem nacházíme každý rok dřív," tvrdí Peggy Kellerová z washingtonského střediska pro kontrolu nemocí zvířat. "Loni byli první hlášeny v polovině července, letos 1. května."

Její středisko také testuje mrtvou vránu nalezenou na trávníku Bílého domu. Před dvěma týdny zase viru podlehli v místní zoo dva plameňáci.

Když je zjištěno aspoň pět mrtvých ptáků s pozitivním nálezem, ministerstvo zdravotnictví podnikne vlastní testy a vypracuje na počítači předpověď skutečného šíření nemoci. Kellerová také věnuje hodně úsilí uklidňování lidí. "Riziko je velmi, velmi malé. Když jste v oblasti, kde byli zjištěni infikovaní komáři, je tu šance jedna ku tisíci, že tu nějaký komár přenáší virus. A i v takovém případě je pak jen šance jedna ku 300, že budete při jeho píchnutí nakaženi i vy."

"Ale protože to je nová infekční nemoc, ještě o ní všechno nevíme," dodala. Poradila obyvatelům Washingtonu, aby používali repelenty, nosili dlouhé rukávy a všímali si stojaté vody blízko domu. "Komáři se rozmnožují i ve velmi malém množství vody - může to být okapový žlábek, miska pro psa nebo květináč," řekla Kellerová.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video