TOP 09 považuje dění na Ukrajině za selhání západní politiky diplomacie dobré vůle vůči Rusku.

TOP 09 považuje dění na Ukrajině za selhání západní politiky diplomacie dobré vůle vůči Rusku. | foto: ČTK

S každým soustem roste apetit, varoval Schwarzenberg před Ruskem

  • 426
Agresí vůči celistvosti a suverenitě Ukrajiny se musíme podle TOP 09 cítit ohroženi i my. "S každým soustem ještě roste apetit," varoval exministr zahraničí a předseda strany Karel Schwarzenberg před ruskou imperiální politikou. Středoevropské státy musí podle TOP 09 iniciovat v EU a NATO novou obrannou politiku proti ruské hrozbě.

Současné dění na Ukrajině označila TOP 09 za důkaz selhání západní diplomacie "dobré vůle" vůči Rusku. "Na kroky ruských představitelů je nutné reagovat zpracováním jasné bezpečnostní strategie vůči Rusku, a to nejen české, ale i evropské," řekl po jednání vedení TOP 09 místopředseda strany Marek Ženíšek.

TOP 09 podpořila v úterý českou vládu, která neuznala referendum o odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku. "Vláda může počítat s naší politickou podporou při důsledném vystupování proti agresorovi," uvedla strana v prohlášení. Referendum na Krymu neuznal ani prezident Miloš Zeman a podpořil pouze posílení autonomie Krymu v rámci Ukrajiny (více o postoji české vlády zde).

"Co se děje na východ od nás, je ohrožení civilizovaného světa. Rusko nemůže být do budoucna naším spolehlivým politickým, a zvláště ne ekonomickým partnerem," řekl ekonom Luděk Niedermayer, lídr kandidátky strany pro volby do Evropského parlamentu.

Vedení TOP 09 pověřilo Schwarzenberga, aby napsal dopis předsedovi Evropské lidové strany se žádostí o podporu pozice strany při mezinárodních jednáních o tom, jak by se Evropská unie měla postavit ke snaze Krymu odtrhnout se od Ukrajiny a připojit se k Rusku, které na Krym poslalo své vojáky. Rusko se podle TOP 09 snaží vrátit svůj politický, ekonomický a vojenský vliv tam, kde byl před rozpadem Sovětského svazu.

Postup vlády v této věci je adekvátní, řekl šéf ODS Fiala

Za situaci "potenciálně ohrožující" i Českou republiku označil situaci na Krymu a obecně na Ukrajině také předseda ODS Petr Fiala.

"Nejsme připraveni získávat politické body na tak vážné věci. Postup vlády v této věci je adekvátní," řekl Fiala.

ODS ale očekává, že Evropská unie přitvrdí sankce vůči Rusku. Ty, na nichž se unie zatím shodla neshodla, nepovažuje za dostatečné.

Naopak komunisté mají na sankce vůči Rusku odlišný názor. "Případné sankce by neměli odnést čeští občané," prohlásil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Na dotaz iDNES.cz, jak vnímají komunisté hlasování na Krymu za přítomnosti ruských vojáků a zda takové odtržení části území a připojení k jinému státu nemůže mít precedens i jinde v Evropě, Kováčik odvětil: "Občané těchto států by si to měli vyřešit sami." Nikdo zvenku by se do toho neměl míchat.

V oblasti podle něj probíhá souboj o přerozdělení sfér vlivu imperiálních mocností. A Kováčik připustil, že takovou imperiální mocností je i Rusko.

Poslanec za hnutí Úsvit přímé demokracie Milan Šarapatka, který na referendum na Krymu dohlížel, hlasování označil z formálního hlediska za bezproblémové. Právní rámec referenda, ani situaci, v níž se konalo, nechtěl hodnotit. Šéf Úsvitu Tomio Okamura se vyslovil proti sankcím vůči Rusku, které by podle něj mohly výrazně dopadnout na českou ekonomiku, například v oblasti cestovního ruchu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video