Demonstrace proti Kaddáfímu v Benghází (12. dubna 2011)

Demonstrace proti Kaddáfímu v Benghází (12. dubna 2011) | foto: AP

Západ zvažuje, že Kaddáfího zmrazené miliardy pošle rebelům v Benghází

  • 624
Západní diplomaté se v Kataru radili, jak pomoci libyjským povstalcům v boji s diktátorem Kaddáfím. Jednou z možností je i převedení Kaddáfího zmrazených finančních prostředků do zvláštního fondu, ze kterého by Západ bojovníkům z Benghází poskytoval pomoc.

"Finanční otázka je klíčová, musíme získat nějaké peníze ze zmrazených prostředků," prohlásil jeden z představitelů italského ministerstva zahraničí ještě před zasedáním. Podle něj by Západ mohl vytvořit určitý fond, do kterého by byly prostředky z kont Kaddáfího režimu převedeny.

Po jednání v Kataru nakonec politici podle agentury Reuters přišli s dost neurčitým plánem, který nazvali "dočasný finanční mechanismus" a uvedli, že s povstalci budou nyní spolupracovat na jeho zavedení. 

"Účastníci se shodli, že dočasný finanční mechanismus by mohl být metodou pro Přechodnou národní radu a mezinárodní komunitu, jak zajistit příjem, který by z krátkodobého hlediska vypomohl s finančními požadavky a potřebami v Libyi," citovala agentura Reuters z prohlášení.

Představitelé povstalců v Kataru požádali západní vlády o půjčku ve výši 1,5 miliardy dolarů, z které chtějí pokrýt potřeby občanů na svých územích. Výměnou za humanitární pomoc nabízí dodávky ropy. Mluvčí libyjských povstalců sdělil, že jejich rafinerie produkují 100 tisíc barelů ropy denně, z toho ale prý vyvážejí jen minimum.

Zničené Kaddáfího tanky u Adžedabíji (12. dubna 2011)

Libyjští rebelové na silnici u Adžedábíji (12. dubna 2011)

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle ve Středozemním moři (12. dubna 2011)

Pro povstalce, kteří proti osmašedesátiletému plukovníkovi bojují se střídavými úspěchy od poloviny února, je summit v Dauhá prvním výrazným vystoupením na diplomatickém poli.

Na druhé straně jednacího stolu sedí tzv. kontaktní skupina, kterou tvoří představitelé evropských mocností, Spojených států, arabských spojenců a řady mezinárodních organizací. Do Kataru dorazil také bývalý Kaddáfího ministr zahraničí Musá Kusá, který před dvěma týdny uprchl do Británie.

Povstalci s ním ale prý jednat nehodlají. Mluvčí povstalců Mahmúd Avad Šammám v Dauhá zopakoval, že rebelové nepřijmou žádný mírový plán, jehož součástí by nebyl Kaddáfího odchod. S tímto argumentem Benghází v pondělí odmítlo mírovou iniciativu Africké unie.

Šammán prohlásil, že některé západní země zvažují možnost rebely vyzbrojovat. Proti Kaddáfího tankům a těžké bojové technice útočí letouny NATO, které velení nad bojovými operacemi převzalo od Američanů. Velká Británie i Francie se v úterý vyjádřily, že NATO nedělá pro ochranu civilistů dost, ale velitel alianční operace nad Libyí generál Mark van Uhm to odmítl.

Po jednání v Dauhá také kontaktní skupina vyzvala Muammara Kaddáfího k odchodu z čela země. Oznámil to katarský korunní princ Šejk Tamím bin hamád bin Chalífa al-Thání. "Kaddáfí a jeho režim přišel o legitimitu a musí se vzdát moci a umožnit Libyjcům utvořit si svou budoucnost," zaznělo na jednání.

V bojích o město Misuráta mezi tím došlo k pokroku. "Dnešek vypadá dobře, povstalci dosahují v bojích pokroku a vidíme, jak stoupají oblaka kouře z několika pozic vládních sil," řekl Reuters mluvčí povstalců.

Podle prohlášení aliance NATO její síly v Misurátě a Syrtě zničily 16 tanků, neupřesněnou část prostředků protivzdušné obrany a nákladní vůz. Asi 13 kilometrů na jihovýchod od hlavního města Tripolisu alianční síly bombardovaly muniční bunkry.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video