Izraelský pozemní útok do pásma Gazy

Izraelský pozemní útok do pásma Gazy - Hned po překročení hranice pásma Gazy začaly tvrdé přestřelky. (3.1.2009) | foto: AP/, ČTK

Západ žádá příměří v Gaze, Česko chápe izraelskou akci jako obrannou

  • 301
Západ zareagoval na izraelskou invazi do pásma Gazy odsouzením násilí na obou stranách a požadavkem příměří. Česko jako předsednická země Evropské unie prohlásilo, že izraelskou operaci považuje za obrannou. Ministr zahraničí Schwarzenberg ale také zdůraznil, že nesmějí trpět civilisté. Kvůli situaci v Gaze se sešla Rada bezpečnosti OSN.

Izraelci zahájili pozemní operaci v pásmu Gazy v sobotu po setmění. Předcházel jí týden leteckých útoků, které měly za cíl rozbít infrastrukturu Hamasu a zastavení raketové palby z pásma na území židovského státu.

Izraelská armáda vstoupila do Gazy

hlavní článek čtěte zde

Mezinárodní společenství reagovalo požadavkem klidu zbraní. Vyzvalo k němu například britské ministerstvo zahraničí, francouzská diplomacie zase odsoudila násilí, jehož se dopouštějí obě strany.

Američané, tradiční spojenci Izraele, prohlásili, že upozornili vládu židovského státu na důsledky invaze pro civilní obyvatele Gazy. V pásmu žije 1,5 milionu Palestinců a Washington je prý znepokojen jejich humanitární situací. Ministerstvo zahraničí ale také uvedlo, že Hamas si bere civilisty v Gaze jako rukojmí.

Česko: Izrael se brání

České předsednictví EU považuje izraelskou akci za obrannou. "V tuto chvíli, z perspektivy posledních dnů, chápeme tento krok jako defenzivní a nikoli ofenzivní akci," řekl mluvčí premiéra Topolánka pro předsednictví Jiří Potužník. Později svá slova označil jako "prvotní reakci", která nereagovala na vyvíjející se situaci.

Opatrněji se vyjádřil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Vstup pozemních izraelských sil do pásma Gazy není překvapivý, již delší dobu byly indikace, že Izrael zvažuje tento krok. Ani nepopiratelné právo státu na svou obranu však nedovoluje akce, kterými především trpí civilní obyvatelstvo" napsal v oficiálním prohlášení.

"Vyzýváme proto, aby byla umožněna humanitární pomoc obyvatelům pásma Gazy, a v souladu se závěry setkání ministrů zahraničních věcí Evropské unie v Paříži z 30. 12. 2008 vyzýváme k nastolení příměří," uvedl v dokumentu. Schwarzenberg bude stát v čele delegace, která se má na Blízký východ vypravit už v neděli odpoledne.

Palestinské straně se česká, respektive Potužníkova slova nelíbí. Blízký spolupracovník prezidenta Mahmúda Abbáse Saíb Irikát v televizi Al-Arabíja řekl, že taková vyjádření "si zaslouží odsouzení". "Je to ošklivá agrese proti našim lidem. Mezinárodní společenství nesmí mlčky přihlížet," uvedl.

Kvůli Gaze se sešla Rada bezpečnosti OSN

"Hluboce znepokojen" vývojem v Gaze je i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Chce, aby židovský stát akci hned zastavil a v telefonickém rozhovoru s premiérem Ehudem Olmertem prý vyjádřil "krajní zklamání".

Kvůli krizi se v noci našeho času sešla Rada bezpečnosti OSN. Libye, momentálně jediný arabský stát v patnáctičlenném sboru, přišla s návrhem usnesení, které by vyjádřilo "vážné znepokojení" nad situací v Gaze, vyzvalo všechny zúčastněné k okamžitému příměří a Izraelce k neodkladnému zastavení veškerých vojenských akcí.

Na prohlášení se však členové Rady bezpečnosti neshodli, uvedla ČTK. Podle zástupce velvyslance Spojených států při OSN Alejandra Wolffa by nemělo smysl vydávat prohlášení, která by Hamas, jenž před několika dny jednostranně zrušil šestiměsíční příměří s Izraelem, ignoroval.

USA trvají na tom, že jakékoliv prohlášení nebo rezoluce RB OSN musejí zmínit to, že Hamas je teroristická organizace, která moc v Gaze násilím uzmula legitimním palestinským úřadům.

Hamas označil zasedání Rady bezpečnosti za frašku

"To, co se stalo v Radě bezpečnosti, je fraška, která ukazuje rozsah, v jakém dominantně ovlivňují její rozhodnutí Amerika a sionistický okupant (Izrael)," citovala AFP z prohlášení mluvčího Hamasu Fauzího Barhúma.

Rada bezpečnosti "potvrdila své připojení k pozicím okupanta a dala mu šanci pokračovat v masakru v Gaze," dodal Barhúm podle ČTK.

Mluvčí Hamasu kromě toho odsoudil postoj českého předsednictví Evropské unie, který označil za "podjatý a zajišťující pokračování zločinů páchaných okupanty v Gaze".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video