Palác Potala, legendární sídlo dalajlamů, hlídají čínští policisté.

Palác Potala, legendární sídlo dalajlamů, hlídají čínští policisté. | foto: Profimedia.cz

Západ používá Tibet k oslabení a démonizování Číny, tvrdí Peking

  • 5
Čínská vláda vydala oficiální dokument, ve kterém píše, že se západní síly snaží prostřednictvím Tibetu rozdělit a oslabit novou velmoc. Peking před prvním výročím krvavých nepokojů v Tibetu zpřísňuje bezpečnostní opatření v oblasti.

"Je jasné, že takzvaná tibetská záležitost není otázkou etnika, náboženství nebo lidských práv. Západní a protičínské síly se spíše snaží zbrzdit, rozdělit a démonizovat Čínu," píše se v oficiálním prohlášení Státní informační rady, která je prodlouženou mediální rukou pekingské vlády.

NEPOKOJE V TIBETU

Čína utahuje smyčku kolem Tibetu, bojí se nových nepokojů

V dokumentu, který vyjadřuje oficiální stanovisko čínské vlády, se píše, že Číňané do Tibetu investovali nemalé prostředky a pracují na tom, aby ochránili tibetské kulturní dědictví. Západ podle dokumentu ignoruje historická fakta a zaměňuje dobré se špatným.

V podobném duchu se nese komentář na titulní straně dnešního vydání oficiálního listu Komunistické strany Číny.

Čína: Tibet je cílem podvratných sil

Tibetské mnichy na každém kroku hlídají policisté v civilu (na pozadí)Čínská propaganda jde tak daleko, že v této souvislosti pouštěla komunistickým funkcionářům instruktážní video, ve kterém tvrdí, že Tibet je cílem stejných podvratných aktivit, které přinesly "barevné revoluce" do bývalých sovětských republik ve střední a východní Evropě.

Podle pozorovatelů se tak Čína snaží apelem na vlastenectví získat na svoji stranu veřejné mínění podobně jako před olympijskými hrami, kdy na pochodeň s olympijským ohněm útočily kvůli situaci v Tibetu desítky aktivistů po celém světě.

"Tímto způsobem mohou ovlivnit jen své domácí veřejné mínění. Jediné publikum, které mohou přesvědčit, je to domácí. Na názory lidí v zahraničí nebo v samotném Tibetu to nemůže mít vliv," říká Nicholas Bequelin z organizace Human Rights Watch.

Z organizace nepokojů v Tibetu obviňují čínští předáci především "dalajlamovu kliku". Podle Pekingu jde nejvyššímu tibetskému duchovnímu vůdci společně se "silami Západu" o odtržení Tibetu. Dalajlama ale tvrdí, že usiluje pouze o autonomii v rámci Číny.

Číňané drží Tibet na uzdě, bojí se nepokojů

Současná obvinění přicházejí na začátku měsíce, kdy si Tibeťané připomínají rok od loňských krvavých nepokojů a především padesáté výročí od momentu, kdy dalajlama utekl po nezdařeném povstání obyvatel Tibetu proti čínské nadvládě do exilu v indické Dharamsale.

TURISTÉ NESMÍ DO TIBETU

Čína v době výročí povstání nepustí do Tibetu cizince

Úřady se bojí opakování loňských nepokojů, a tak utahují smyčku nad celým Tibetem. Až do konce března nesmí do oblasti cestovat zahraniční turisté, v regionu jsou také stovky vojáků a policistů, kteří dusí jakékoli zárodky nepokojů.

I přes přísná bezpečnostní opatření už Tibeťané jiskřičku nepokojů zažehli. Ve východotibetském městě Lithang policie brutálně zbila a pozatýkala lidi, kteří vyšli na podporu mnicha Lobsanga Lhundupa, jenž o den dříve provolával ve městě hesla na podporu dalajlamy.

O víkendu se zase na protest proti čínské okupaci v ulicích města A-pa zapálil mnich. Čínská policie navíc do hořící postavy začala střílet. - o incidentu si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video