Západ podpořil v návrhu Radě bezpečnosti plán vyjednavače Ahtisaariho.

Západ podpořil v návrhu Radě bezpečnosti plán vyjednavače Ahtisaariho. | foto: Profimedia.cz

Západ navzdory Rusku podpořil nezávislost Kosova

  • 175
Velký spor západních zemí a Ruska se dá očekávat v Radě bezpečnosti OSN. Spojené státy a evropské země totiž v pátek předložili návrh rezoluce, který podporuje nezávislost srbské provincie Kosovo. Rusko proti tomu už dříve protestovalo, v radě má navíc právo veta.

V textu se uvádí, že rada přijímá doporučení zmocněnce OSN Marttiho Ahtisaariho, aby byla vyhlášena nezávislost Kosova, nad kterým by mezinárodní společenství mělo dočasně civilní a vojenskou kontrolu. - více zde

OSN se v dokumentu zavazuje k "podpoře demokratického a multietnického Kosova, což by mělo posílit regionální stabilitu".

V návrhu se schvaluje výzva ke jmenování civilního zástupce mezinárodního společenství a zároveň Evropské unie, který by dohlížel na uplatňování statutu Kosova. V přechodném období 120 dnů od přijetí rezoluce mají být na kosovském území nadále jednotky NATO.

V dokumentu se uznává potřeba nového pokroku v řešení návratu uprchlíků do jejich domovů a podtrhává odhodlání RB OSN "nedopustit další násilí, provokace a zastrašování" v Kosovu.

Hlasů bude dost, věří Američané
Americký velvyslanec při OSN Zalmay Khalilzad ve čtvrtek prohlásil, že hlasů pro rezoluci bude dost. Pokud ovšem Rusko, které vystupuje jako spojenec Srbska, nevyužije právo veta.

Zatímco kosovští Albánci, kteří tvoří 90 procent obyvatelstva Kosova, požadují jedině nezávislost, Srbsko se odmítá zcela vzdát historické kolébky své státnosti a je ochotno provincii poskytnout rozsáhlou autonomii, což odmítají zase Albánci.

K přijetí rezoluce je zapotřebí souhlas nejméně devíti z 15 členů, návrh ale může vetovat Británie, Čína, Francie, Rusko nebo USA, stálí členové rady.

Rusko dalo už dříve najevo, že se veta nevzdá, ale na druhou stranu jím vysloveně nepohrozilo.

Západní diplomaté proto předpokládají, že ruští partneři budou při jednáních za zavřenými dveřmi pružnější než při veřejných vystoupeních. Možná by se Moskva spokojila se zdržením se hlasování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video