Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES. (27. 10. 2014)

Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES. (27. 10. 2014) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Západ krizi na Ukrajině vyhrotil a svádí to na Rusko, napsal Klaus

  • 1041
Jednoznačným viníkem konfliktu na Ukrajině je podle bývalého prezidenta Václava Klause Západ, zejména USA, který krizi vyhrotil a pokouší se ji svést na Rusko. V nové knize „Chtěli jsme víc než supermarkety“ píše, že bylo jasné, že Rusko nebude chtít mít roli věčně prohrávajícího či věčně ustupujícího.

Na rozdíl od mnoha lokálních konfliktů ve světě má ten na Ukrajině podle Klause celosvětový rozměr. A proto podle něj má, a zejména mít bude, bezprostřední dopady i na nás.

„Jde o zcela zásadní - už 25 let tlumený a zdánlivě neexistující - spor velmocenský či geopolitický o nadvládu, mírněji řečeno, o dominantní pozici a dominantní vliv ve světě,“ píše Klaus a dodává, že Ukrajina je v tom jistém slova smyslu nevinně.

„Muselo přece být jasné, že extrémně silná pozice USA po pádu komunismu nemůže trvat věčně,“ napsal ve své nové knize vydané k pětadvacátému výročí pádu komunismu v Československu, v níž jednu kapitolu věnuje konfliktu na Ukrajině. Bylo podle něj jasné, že Rusko se pokusí získat zpět část pozice, kterou téměř půlstoletí po druhé světové válce mělo a kterou po prohře ve studené válce ztratilo.

S despektem se Klaus vyjadřuje o Ukrajině. „Je to země, která je více umělým administrativním útvarem, spojujícím vzájemně odlišné a málo spolu související oblasti postrádající společnou identitu, tradice, historickou zkušenost, než autentickým státem trvajícím navěky,“ napsal Klaus ve své nové knize. Ukrajině podle něj chybí nesporné pojítko.

„To vycítil Západ, zejména USA a řada Západoevropanů, krizi vyhrotil a ještě se pokusil a pokouší svést ji na Rusko,“ tvrdí bývalý prezident.

V závěru své úvahy o konfliktu na Ukrajině píše, že má strach, že negativní ekonomické dopady, které zažíváme se současnými sankcemi oběma směry, Evropské unie vůči Rusku i naopak, jsou jen „malým náznakem toho, v co se může celý tento konflikt rozvinout“.

Žijeme v jiné, daleko lepší zemi, napsal exprezident

Na tiskové konferenci, kde oficiálně představil knihu, se ke konfliktu na Ukrajině nevyjadřoval. Odkázal na text knihy, kterou si mají zájemci přečíst. Uplynulých 25 let po pádu komunismu v Československu v ní zhodnotil tak, že žijeme v úplně jiné, daleko lepší zemi a popírat to by podle Klause bylo nepravdivým hodnocením reality života v Česku.

V polistopadovém vývoji země ale podle něj došlo ke zvratu a začíná směřovat zpátky k centrálně řízené společnosti jako před rokem 1989. „Jsem přesvědčen, že těch 25 let máme hájit. Máme je obhajovat, máme být hrdí na to co, se za tu dobu zdařilo,“ uvedl Klause. „Mám více a více strach, že místo cesty tam se začínáme v jistém slova smyslu vracet v kruhu tam, odkud jsme v podstatě vyšli,“ prohlásil.

„Mnoho lidí ten návrat nevidí, protože se odehrává v jiných kulisách, v jiných barvách, v jiných sloganech a v jiných oblecích, ale jde o návrat k světu více z centra dirigovanému, regulovanému, řízenému a kontrolovanému, kde každý ten človíček má té své svobody méně, než jsme my v listopadu 1989 předpokládali,“ dodal.

V knize se vyjádřil i ke kritice, která zaznívá na adresu transformace politického systému po roce 1989, v níž hrál Klaus klíčovou roli jako premiér a předseda ODS a pak i deset jako prezident. „Různé dílčí prohry a nezdary, které nevyhnutelně doprovázejí každou takovou společenskou změnu, nedávají právo dnešním Babišům, Dienstbierům, Janečkům a dalším podobným paušálním kritikům tehdejší doby, aby tento náš úspěch, úspěch milionů lidí v České republice, znevažovali,“ napsal Klaus v knize „Chtěli jsme víc než supermarkety“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video