Ostravské ropné laguny obtěžují zápachem blízké sídliště.

Ostravské ropné laguny obtěžují zápachem blízké sídliště. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Obce volají po ochraně před zápachy. Senátorka prosazuje zákonné limity

  • 14
Desítky měst a obcí se potýkají s nepříjemným zápachem z chemických provozů, velkochovů nebo bioplynových stanic. Senátorka Jitka Seitlová proto sestavila pracovní skupinu, která chce v rámci projednávané novely zákona o ochraně ovzduší stanovit minimální hranici pro zápach.

„Dlouhodobý zápach může mít negativní vliv na lidské zdraví. Máme otevřený zákon o ochraně ovzduší, který definuje zápachy jako znečišťující látku. Nicméně nástroje, které by umožnily vymáhání toho, aby byli občané chráněni, nejsou dostačující. Některé z nich byly v roce 2012 a předtím v roce 2006 zcela vypuštěny,“ upozornila Seitlová v úterý na tiskové konferenci.

Senátorka by proto ráda stanovila definici obtěžujícího zápachu, doplněnou o minimální číselné hodnoty. „Chceme o tom jednat v rámci zákona o ochraně ovzduší, který je nyní otevřený,“ uvedla.

Ministerstvo životního prostředí se domnívá, že je současná legislativa dostatečná. Ředitel odboru ochrany ovzduší Kurt Dědič ovšem připustil, že bude potřeba zaměřit se na praxi a pomoc krajským úřadům tak, aby si dokázaly s konkrétními situacemi lépe poradit.

Právě stanovení minimálních limitů by mohlo pomoci při vymáhání ochrany. Například Česká inspekce životního prostředí by na základě toho mohla určovat právně vymahatelné emisní limity, které by se lišily podle zdroje zápachu nebo rozptylových podmínek v dané lokalitě.

Zápach má vlastní měřitelnou jednotku

Podle Petry Auterské z České společnosti chemického inženýrství lze míru zápachu určit pomocí takzvané pachové jednotky.

„Jedna pachová jednotka je hranice, kdy člověk něco cítí. Tři jednotky je koncentrace, kdy lidé s dobře vyvinutým čichem dokáží identifikovat, jestli cítí kávu nebo kanál. U pěti jednotek dokáže zdroj rozeznat průměrná populace. V zahraniční literatuře se uvádí, že pět a více pachových jednotek může být obtěžující, pokud to je dlouhodobý stav,“ vysvětlila Auterská.

Zápachem je podle průzkumu, který v úterý prezentovala Seitlová a místostarosta města Mimoň Stanislav Baloun, postiženo čím dál více obcí. Až 609 z téměř sedmi stovek dotázaných obcí souhlasilo s tím, že by měl zákon umožnit vymáhání ochrany. Nevábný pach z průmyslu a zemědělství trápil na počátku letošního roku o 584 obcí více, než v roce 2012.

Právě Mimoň patří mezi města a obce, které se potýkají s nepříjemným zápachem. V místním vepříně mají chovatelé až 16 tisíc kusů prasat, kterým musejí během letních veder větrat, aby se zvířata neudusila (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video