Miroslav Kalousek, Petr Nečas, Bohuslav Sobotka a Radek John se k nynějším Otázkám Václava Moravce sjeli do sídla vlády. Debatovali na zahradě Kramářovy vily. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zaorálka vám nekádrujeme, jen nezvolíme, řekl Kalousek Sobotkovi

  • 1463
Vidina křesla šéfa Sněmovny se Lubomíru Zaorálkovi rozplývá. V Otázkách Václava Moravce ho výslovně odmítli Petr Nečas i Miroslav Kalousek. Lídr sociálních demokratů Bohuslav Sobotka protestoval proti "kádrování" Zaorálka, Kalousek ale opáčil: "My vám ho nekádrujeme, my ho prostě nezvolíme."

Politici se podle očekávání střetli nad tématem, jak rozdělit funkce v Poslanecké sněmovně, jejíž první schůze začíná už za deset dní.

Sociální demokraté do ní půjdou s úmyslem prosadit Lubomíra Zaorálka na šéfa Sněmovny. Vedl ji už v letech 2002 až 2006, nyní má ale levice ve Sněmovně menšinu. A rodící se koalice ODS, TOP 09 a VV dává najevo, že chce křeslo předsedy pro sebe.

NECHAT SOUPEŘE VÉST SNĚMOVNU?

V Česku nutné zlo, kterému politici říkají dobrý zvyk

O třetí nejvyšší ústavní post pro Zaorálka si v Otázkách Václava Moravce řekl Bohuslav Sobotka znovu. Když mu moderátor připomněl, že před osmi lety vládní socialisté zvolili Zaorálka silou, také bez ohledu na opozici, přiznal, že tehdy ČSSD "zahájila řetěz kroků, který vedl k politice nulové tolerance ze strany ODS".

Sobotka odmítl, že by tehdy ČSSD přispěla ke zhoršení politické kultury v zemi, ale jedním dechem naznačil, že by přenechání křesla šéfa Sněmovny opozici naopak přispělo k jejímu zlepšení.

Lídr socialistů s kandidaturou Zaorálka narazil u Petra Nečase, Miroslava Kalouska i Radka Johna. Lídr ODS mluvil o Zaorálkových "ostrých slovních výpadech, šéf Věcí veřejných zase o tom, že ze strany ČSSD pokračuje studená válka proti véčkařům.

Když se Sobotka ozval, ať Zaorálka pravicové strany nekádrují, Kalousek mu odpověděl: "My vám ho opravdu nekádrujeme, nehněvejte se. My vám ho prostě jen nezvolíme."

"To, co tu zaznělo, nebylo důstojné těchto pánů ani tohoto pořadu," reagoval Sobotka.

Zmenšená Sněmovna

Kvartet diskutérů se shodl, že je třeba značně zredukovat počet sněmovních funkcionářů. Kalousek připomněl například bobtnání počtu výborů - třeba rozdělením výboru pro obranu a bezpečnost na dva současné výbory, případně vydělení výboru pro evropské záležitosti ze zahraničního výboru.

Pro pravicové strany je přijatelné, aby ČSSD měla křeslo prvního místopředsedy Sněmovny plus zastoupení ve výborech s výraznou kontrolní funkcí vůči vládě. Přijatelnost nicméně neznamená záruku - podobně si pravice "uměla představit" křeslo šéfa Sněmovny pro ČSSD, ještě než začala povolební jednání. (čtěte Schwarzenberg: ČSSD může mít šéfa Sněmovny, nebudeme na sebe řvát)

Zaměstnanost versus zadlužování

Ekonomická část debaty se týkala zaměstnanosti. Podle Bohuslava Sobotky rodící se koalice problematiku zaměstnanosti a hospodářského růstu podceňuje. Varovná je podle něj struktura nezaměstnanosti. "Přibývá lidí, kteří jsou bez práce dlouhodobě," řekl.

Petr Nečas oponoval, že ještě důležitější je zastavení zadlužování. "Pokud se Česku kvůli zadlužování zhorší rating, nynější čísla nezaměstnanosti se pak ještě budou jevit jako optimistická," nastínil lídr ODS. "Musíme stanovit milník, kdy si stát přestane půjčovat na svůj vlastní provoz. Jinak to bude zaměstnanost na práškách," dodal Miroslav Kalousek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue