Premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | foto: ČTK

Česko křísí vztahy s Čínou kvůli byznysu, Zaorálek míří do Pekingu

  • 136
Česká vláda se rozhodla oživit vztahy s Čínou. Do země po patnácti letech zamíří český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Česká republika respektuje územní celistvost Číny, nevměšování se do jejích vnitřních záležitostí a neuznává tibetskou exilovou vládu.

"Chtěli bychom se obrátit k tomu, na čem České republice záleží nesmírně, a to jsou vzájemné investice," řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Půjde podle něj o třídenní cestu do Pekingu, na kterou česká delegace odlétá v neděli.

Česká vláda tak chce navázat na pragmatický kurz, podobný, jaký vůči čínské vládě zaujímají mnohé evropské země, aniž by tolik zdůrazňovaly lidská práva.

"Rádi bychom vztahy s Čínou zlepšili k lepšímu. V minulosti jsme se chovali nelogicky a v rozporu se zájmy České republiky, která je proexportně orientovaná země," prohlásil premiér Sobotka. Je podle něj chybou, že má nyní naše země s Čínou horší vztahy než klíčové evropské země.

"Pokud chceme mít politické a ekonomické vztahy na stejné úrovni jako další země Evropské unie, chceme také vycházet z principů společné evropské politiky vůči Číně, která mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny. Pokud respektujeme územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu," řekl předseda vlády.

"Stáli bychom o přímé letecké spojení. Víme o tom, že čínská strana stojí o to vytvořit v České republice technologický park," dodal Zaorálek. Úkolem české vlády je podle něj nastartovat ekonomiku a podpořit vznik pracovních míst. Možným místem čínského technologického parku by mohl být Moravskoslezský kraj. "Rozhodně to nebude jen nějaká montovna," prohlásil Zaorálek.

Cestu označil za přelomovou. Vztahy obou zemí podle něj byly zmražené a neexistovaly pořádné politické kontakty. Vládu v Pekingu přitom nelze ignorovat, protože Čína bude podle ministra do patnácti let zemí s největším HDP na světě. Česko má zájem o podporu exportu, spolupráci v leteckém průmyslu, energetice nebo zemědělství, řekl Zaorálek.

Premiér řekl, že by mohly následovat další cesty na vyšší politické úrovni, a to jak dalších členů vlády, tak prezidenta Miloše Zemana. "Do jisté míry nám ujel vlak," konstatoval Sobotka. "Nechci to svádět na Václava Havla. Měl svoje politické postoje, ale já si myslím, že to do značné míry souviselo taky se zahraniční politikou Topolánkovy a Nečasovy vlády," odvětil premiér na otázku, nakolik chladné vztahy s Čínou souvisely s dobrými vztahy bývalého prezidenta Havla s tibetským dalajlámou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video