Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vystoupil 18. února v Poslanecké...

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vystoupil 18. února v Poslanecké sněmovně v Praze. | foto: Michal Šula, MAFRA

Zaorálek poletí za týden do Bagdádu a za Kurdy jednat o zbrojní pomoci

  • 110
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek poletí 15. září do Iráku. V Otázkách Václava Moravce v ČT řekl, že hodlá navštívit metropoli Bagdád a centrum iráckých Kurdů Irbíl. Právě Kurdům, kteří svádějí pozemní boje s extremisty z takzvaného Islámského státu, dodá Česko zbrojní pomoc, v první řadě munici.

Ministr Zaorálek bude v Iráku jednat právě o zbrojní pomoci, kterou schválila česká vláda. Irácké Kurdy hodlá proti islamistům vyzbrojit i řada dalších zemí. S možná ne úplně radostným souhlasem centrální vlády v Bagdádu, která se v dlouhodobém měřítku obává kurdských separatistických tendencí, zároveň je ale chápe jako aktuální spojence v boji proti islamistům.

Důvodem výpravy do Iráku je podle Zaorálka jednak velikost zbrojní dodávky, jednak mimořádnost situace, kvůli níž je třeba hovořit přímo s příjemci zbraní.

Ministr zahraničí řekl, že čekal na vznik nové irácké vlády, která bude mít podporu tamního parlamentu. "Stále je to jedno území, i ten Kurdistán, proto je důležité jednat s představiteli v Bagdádu a vytvářet také tlak na to, aby v Iráku vznikla inkluzivní vláda, která nebude opakovat politické chyby v minulosti," řekl. Jednat s Iráčany chce i o komerčních dodávkách zbraní.

Česko by Iráku rádo prodalo bitevníky L-159, které jsou jednak dobře využitelné v protipovstaleckém boji, zadruhé by mohly Iráčanům sloužit jako přechodový typ při výcviku pilotů na nadzvukové stíhačky F-16.

Zhroucení systému vzniklého po první světové válce

"Poprvé v historii se stalo něco takového, (...) že se teroristická skupina transformovala do něčeho, co se podobá státu. To tady ještě nikdy nebylo," zdůraznil nebezpečnost „Islámského státu“ Zaorálek. "Co se na Středním východě děje, je, že se zhroutil celý systém, který vznikl po 1. světové válce," řekl v ČT Schwarzenberg, který vyzbrojení Kurdů označil za velmi rozumný nápad. Jestli se syrský a irácký stát udrží, je podle něj otazník.

Co Česko pošle Kurdům

  • 10 milionů nábojů do kalašnikovů
  • 8 milionů nábojů do kulometů
  • 5 000 nábojů do pancéřovek
  • 5 000 ručních granátů

Česká vláda schválila dodávku milionů nábojů do útočných pušek Kalašnikov a kulometů, ruční granáty a náboje pro pancéřovky. Podle ministra obrany Martina Stropnického půjde o pět set tun materiálu, s jeho přepravou pomohou americké dopravní letouny.

Munice má hodnotu 41 milionů korun. Z pohledu Česka tento dar bojeschopnost armády neohrozí, protože je to výzbroj ze starších zásob, které už armáda kvůli přezbrojení nepotřebuje.

"V souvislosti s přezbrojováním na moderní výzbroj podle standardů NATO se už nepředpokládalo využití (darované výzbroje, pozn. red.). Naopak pro Kurdy, kteří žádají mezinárodní společenství zejména o ruční zbraně a munici sovětského původu, představuje dar významnou pomoc," uvedl Stropnický.

Kurdové nejprve dostanou munici do kulometů. Zbrojní pomoc už jim podle svých slov poskytly USA a Francie, chystá se k tomu například Británie a Německo. Na společném postupu proti islamistům se shodli i dlouholetí rivalové USA a Írán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video