Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vpravo) otevřel honorární konzulát v...

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vpravo) otevřel honorární konzulát v Užhorodu Na snímku vlevo je honorární konzul Otto Kovčar, uprostřed velvyslanec Ivan Počuch (29. října 2014). | foto: ČTK

Podporujeme proevropskou Ukrajinu, ujistil Zaorálek krajany v Zakarpatí

  • 182
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Užhorodu na západě Ukrajiny ujistil ve středu večer místní úřady i krajany o české podpoře změnám na Ukrajině, které mají zemi přiblížit Evropské unii. Ve městě otevřel honorární konzulát pro potřeby českých turistů i podnikatelů.

„Je v českém zájmu, aby Ukrajina byla politicky stabilní, hospodářsky prosperovala a aby byla stabilním partnerem Česka i dalších zemí Evropské unie,“ prohlásil Zaorálek.

Představitelky místních krajanů, jichž v Zakarpatsku žije asi osm stovek, se při schůzce se Zaorálkem, velvyslancem na Ukrajině Ivanem Počuchem a generálním konzulem ve Lvovu Miroslavem Klímou zajímaly hlavně o možnosti výuky češtiny a o podporu spolkových aktivit, například při pořízení českých krojů, nahrazování porouchaných počítačů či při řešení problémů s pronájmem spolkových kanceláří.

Volby na Ukrajině zřejmě těsně vyhraje Jaceňuk

„My jako velvyslanectví často jen tlumočíme krajanům rozhodnutí jiných úřadů, například Ministerstva vnitra o zamítnutí trvalého pobytu,“ upozornil velvyslanec Počuch a apeloval na předsedkyně spolků a další aktivisty, aby krajanům vysvětlovaly opatření, která mají usnadnit vydávání krátkodobých i dlouhodobých víz, jakož i trvalých pobytů v ČR.

„Jde o to, aby krajané věděli, jaké jsou možnosti. Kolikrát, když se jim řekne, co je zapotřebí, tak to pochopí, že se jim nevyhovělo. Z toho plynou nedorozumění. Krajané mají dveře otevřené,“ ujistil velvyslanec, který nedávno čelil důrazné kritice prezidenta Miloše Zemana ohledně údajného přehlížení požadavků volyňských Čechů (více čtěte zde).

Podle Počucha se stává zejména v případě krajanů z malých vsí, že jsou s to ujet 600 kilometrů na zastupitelský úřad, tam ve frontě čekatelů cosi zaslechnou a - aniž si informaci ověří - otočí se a jedou zpět domů. Nevyužijí tak prý ani přednostního práva na vyřízení svých záležitostí, pokud se prokážou doklady o českém původu.

„Jsem ráda, že jsem si mohla vyslechnout, že Češi jsou ochotni vyslechnout si problémy krajanů a pomoci,“ řekla Viktorie Vorobecová ze Zakarpatské společnosti české kultury. „Hlavní je, že máme svobodu volby, právo vybrat si, kde můžeme žít. Kdybych chtěla žít v Čechách, mohla bych. Pravdaže, nikdo by mě v Čechách asi nepřijal do práce jako zástupkyni ředitele knihovny jako zde (...),“ poznamenala.

Zaorálek už v září navštívil na Ukrajině volyňské Čechy (více čtěte zde). Někteří z nich kvůli napjaté situaci v zemi požadují návrat do vlasti svých předků. Jejich seznam předal v půli října prezident Zeman ministru vnitra Milanu Chovancovi (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video