Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zaorálek: Národní státy posílí

  10:59
Prezident Václav Klaus ve svých posledních textech stále opakuje, že v našem dnešním rozhodování o ústavní smlouvě se jedná o volbu mezi dvěma pojetími Evropy, dokonce mezi dvěma různými pohledy na svět.

"Jedná se o fundamentální konflikt známých vizí," říká Klaus. Obě tyto vize se nám pan prezident snaží přiblížit. Ovšem pozice těch, kteří chtějí evropskou ústavu, tedy i moje, je v podání Václava Klause silně karikována.

Žádný stát se nechce rozplynout

Václav Klaus si z nás patrně dělá legraci, když nám podsouvá parafrázi: "big is beautiful". Prý nechápeme, že demokracie si vyžaduje také lidský rozměr, a sníme o velkém centralizovaném evropském superstátě.

Ustavičně opakuje, že národní stát považujeme za dědictví neblahé barbarské evropské minulosti.

Já naopak neznám jediný členský stát, který by toužil po tom, aby se rozplynul v superstátě. Spíš existuje opačný trend: posílit národní stát, dát mu jasnou roli v EU. Proto v ústavní smlouvě nedochází k žádnému zásadnímu rozšiřování kompetencí Unie, možná s výjimkou oblasti měnové unie, kde se nás to ještě netýká.

Zvlášť významné je, že se v ústavní smlouvě poprvé dostávají ke slovu národní parlamenty. Poprvé bychom mohli v našich národních parlamentech kontrolovat, zda přijímané zákony a normy EU se netýkají rozhodování ve věcech, které patří do kompetence národních parlamentů.

Úloha národních parlamentů musí růst

Podobný trend se prosazuje již v poslední době. Před několika týdny se v Bruselu konala první shromáždění zástupců národních parlamentů, kde jsme byli vyzváni, abychom zahájili debatu o finanční perspektivě EU a lisabonské strategii právě v národních parlamentech. Poprvé se vybídlo, aby se diskuse o těchto zásadních strategických otázkách EU vedla na úrovni národních parlamentů.

Nejen že mi to nevadí, jak si představuje pan prezident. Naopak. Jsem přesvědčen, že úloha národních parlamentů musí růst, má-li se Unie dále demokratizovat. Pouze na úrovni národních parlamentů si dovedu představit plnou veřejnou kontrolu nad výkonem politické moci. V blízké budoucnosti stěží dokážeme pro Evropský parlament zajistit tak reprezentativní volby a zastoupení občanů, jaké mají národní parlamenty.

Souhlasím s názorem politologa Willa Kymlicky, který zdůrazňuje význam politické komunikace v místním jazyce jako páteře moderní demokratické politiky. Všechna klíčová média jsou v národních jazycích, od televize až po tištěná periodika. O všech významných politických otázkách se vždy budou chtít Italové, Dánové, Češi i Poláci bavit nejdřív sami mezi sebou, ve svých národních jazycích.

Tak to je dnes a je jasné, že to takto ještě velmi dlouho bude. Národní stát je nezastupitelný.

Potřeba globálního vládnutí

Zároveň ovšem platí, že v globalizovaném světě dochází nezadržitelně k oslabování národního státu. Globalizace znamená, že se nacházíme v další fázi civilizační evoluce, která nás postupně integruje. Tady nejde o žádnou vášeň a obdiv k velkým celkům.

Nikdo si nepřeje, aby se národní stát rozplýval, ale nad našimi hlavami dochází k velkým změnám. Civilizační pohyb se v posledních patnácti letech zázračně zrychlil. Od vydání operačního systému Windows 3.0. pár měsíců po pádu berlínské zdi se daly věci prudce do pohybu. Následovaly masivní investice do optických vláknových sítí, terestriálních a podmořských optických kabelů. Nesmírně se zvyšuje propojenost světa a ekonomik. Ale tento vývoj vytváří nová rizika. Vznikají nová centra a periferie. Svět ponechaný sám sobě vytváří nové nespravedlnosti.

Je potřebný program globální kontroly a globálního vládnutí. To neznamená, že národní státy mají v tomto prostředí zaniknout. Joseph Stiglitz píše, že světové trhy musí být řízeny k podpoře soudržnosti společnosti a integrity národních států, s respektem k rozdílným kulturám a zvláštnostem.

Tady jde o to, jak učinit náš dnešní život srozumitelným, bezpečným, jak učinit naše instituce blízkými a kontrolovatelnými uprostřed vývoje, který je mimořádně rychlý a rizikový.

Ústavní smlouva je jen pokus ujasnit si, které věci se dají efektivně rozhodovat na úrovni národních států a které na úrovni EU. Nejde o žádnou vášeň centralizace a regulace.

Jde o to, na jaké úrovni lze vytvořit onu přidanou hodnotu. Dělená suverenita (divided sovereignty) zde znamená, že právem EU se řídí pouze evropské záležitosti, zatímco záležitosti členských států se řídí podle vlastních právních řádů. Princip dělené suverenity není ústavní smlouvou nijak zpochybněn. Nikde v ústavní smlouvě nenajdeme, čím by se dalo doložit Klausovo tvrzení, že z členských států se stanou regiony s omezenou pravomocí, přičemž větší budou utlačovat ty menší. Neexistuje žádná skupina euronadšenců, která by měla na něčem podobném zájem.

Společně proti terorismu

Pan prezident nemá pravdu, když říká, že nám jde o budování stále těsnější Evropy. To není pravda. Jde o správné rozdělení kompetencí. Určitě se nám například vyplatí upravovat na evropské úrovni otázky vnitřní i vnější bezpečnosti. Vyplatí se společně bojovat proti zločinu, pašování drog i terorismu. Také vzduch i voda v řekách překračují zcela volně hranice a je moudré starat se o ně celoevropsky.

Řadu jiných věcí naopak chceme rozhodovat na národní úrovni, například právo účastnit se ozbrojeného konfliktu, vybírat daně, měnit penzijní nebo školský systém. Součástí veřejné debaty by mělo být stanovení mezí, za něž v současné době integraci posouvat nehodláme. Vláda by měla říci, kde vidí nepřekročitelné hranice v otázkách zahraniční politiky nebo imigrace, stejně jako v otázkách daní nebo trestního práva. Sám souhlasím s vizí jednotné bezpečnostní a zahraniční politiky EU, ale nesouhlasím už s tím, aby diplomatické sbory jednotlivých členských zemí nahradil jednotný diplomatický sbor.

Václav Klaus všude opakuje, že ústavní smlouva mění podstatu EU, že představuje novou kvalitu, nebo možná spíše osidla, do nichž definitivně spadneme. Proč se ale máme tak bát posilování evropské ústavnosti? Václav Bělohradský nedávno napsal: "Podporuji ústavní smlouvu právě proto, že jsem euroskeptik. Vyjmenovává naše práva, a tím oslabuje svrchovanost moci, a to znamená, že my občané budeme svobodnější, protože proti papalášům a různým privatizátorům se budeme mít kam odvolat."

Hlavním smyslem ústavní smlouvy je vytvářet jasná pravidla a dostat politickou moc, včetně tolik omílaných "chladných" a "vzdálených" evropských institucí, pod kontrolu. Komu toto vadí?

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...