Markéta Všelichová a Miroslav Farkas

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas | foto: koláž iDNES.cz

Podezření vůči Čechům jsou vážná, tvrdí Ankara. Pustí za nimi blízké

  • 245
Lubomír Zaorálek je v případě Čechů zadržených v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím optimistický. Po schůzce se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavusogluem v Ankaře řekl, že vidí na turecké straně ochotu pomoci, případ ale nepůjde vyřešit za den.

„Mám dobrý dojem. Už v této chvíli se dějí vstřícné kroky. Rodina bude moci navštívit vězněné a z turecké strany vidím určitou ochotu a vstřícnost dělat kroky, které nejsou v rozporu s právním řádem a těm občanům usnadňují situaci,“ řekl Zaorálek o dvojici Čechů, které turecké úřady viní z příslušnosti ke kurdským milicím YPG.

České velvyslanectví v Ankaře se podle něj případem zabývá téměř denně, snaží se zadrženým Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi pomoci s hledáním právníka a komunikuje i s jejich rodiči.

13.prosince 2016 v 11:12, příspěvek archivován: 13.prosince 2016 v 11:43

1/2 Po jednani s tureckym ministrem zahr.mam z dalsiho vyvoje pripadu Vselichova&Farkas dobry pocit.Turecka strana https://t.co/Dm2VpXbFSe

13.prosince 2016 v 11:16, příspěvek archivován: 13.prosince 2016 v 12:07

2/2 je ochotna pomci najit reseni.TR ani CR nechce timto pripadem narusit vzajemne dobre vztahy.TR jsou v teto veci kooperativni.

Podle Zaorálka nemá Praha ani Ankara zájem na tom, aby záležitost kalila vzájemné vztahy. Çavusoglu ho ale upozornil, že podezření vůči dvojici jsou vážná a vyžadují důkladné prošetření, zejména v souvislosti s nedávným atentátem v Istanbulu, k nimž se přihlásila organizace napojená na Kurdskou stranu pracujících (PKK).

„V našem osobním rozhovoru mi řekl, že jsou to okolnosti, které bohužel vytvářejí to, že oni nemohou takovou věc zahodit jen na základě našich ujištění, že dotyční neměli zlé úmysly,“ řekl Zaorálek.

„Dobře, že Kurdové uzavřeli kancelář v Praze“

Podle údajů české diplomacie se dvojice nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale chtěla na území Sýrie ovládaném kurdskými jednotkami vybudovat polní nemocnici.

Turecký ministr uvedl, že vyšetřování spojitosti české dvojice s teroristickými organizacemi pokračuje. „Vyměňujeme si informace, zjišťujeme, o jak významné zapojení do struktur těchto organizací se u těchto českých občanů jednalo,“ řekl s tím, že by si přál, aby k incidentu nikdy nedošlo.

Zaorálek na jednání s Çavusogluem také odsoudil červencový pokus o vojenský puč v Turecku. Podle něj je ale důležité, aby i v těžké situaci fungoval právní stát a aby soudy rozhodovaly na základě důkazů. „Tuhle věc musíme být schopni vyřešit tak, aby nevznikl pocit, že čeští občané se tady dostali do problémů a byli souzeni těžce za nějaké zločiny, které se jim nedají prokázat, jen proto, že je tady nějaká atmosféra,“ řekl Zaorálek.

Podle Zaorálka turecké úřady musí brát v potaz, že Česko nepomáhá teroristům. „Tuhle důvěru Turků máme, proto si myslím, že oni se mohou spolehnout na to, že my takovou věc jsme schopni vyřešit sami,“ uvedl ministr.

Podle něj česko-tureckým vztahům přispělo i nedávné uzavření kanceláře YPG v Praze. „Že se v Česku podobné instituci nedaří, tady vychází velmi dobře,“ řekl.

Turecké úřady zadržely Všelichovou a Farkase v listopadu. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by jednání obou Čechů bylo trestné, a má zájem o jejich vyhoštění do Česka.

Průšvih kolem elektrárny

Zaorálek jedná v Ankaře rovněž o situace kolem elektrárny Yunus Emre, jejíž stavba stále není dokončena. Pokud se problém nepodaří vyřešit, mohou náklady spojené se stavbou elektrárny dopadnout na české daňové poplatníky. Ministr průmyslu Jan Mládek odhaduje, že náklady na státní rozpočet by mohly dosáhnout zhruba 15 miliard Kč.

Lustry pro turecké poslance

Zaorálek v tureckém parlamentu odsoudil červencový pokus o vojenský puč. Podle něj je pro Česko kvůli historickým zkušenostem důležité, aby jeho spojenci měli stejně jako Česká republika svobodu a demokracii. V parlamentu symbolicky rozsvítil nové reprezentační lustry, které Česko věnovalo Turecku jako náhradu za svítidla zničená při pokusu o převrat.

Původní lustry pocházely ze skláren v Kamenickém Šenově a Československo je tureckému parlamentu dodalo v roce 1958. Česko letos Turecku darovalo 15 nových svítidel a zajistilo rekonstrukci deseti lustrů. Celková hodnota daru byla 1,5 milionu Kč.

zdroj: ČTK

Zaorálek se s tureckým premiérem Binali Yildirimem shodl, že česko-turecký projekt by měl pokračovat. O dalším postupu bude jednat tým expertů, rozhovory začnou během několika týdnů.

„Můj výsledek je, že prostor pro jednání expertů je v této chvíli otevřený. Máme politické ujištění, že oběma stranám stojí za to usilovat o vzájemně výhodné řešení,“ řekl Zaorálek. „Já se budu snažit, aby do země co nejdříve zavítala další skupina odborníků, požádám o to i ministra obchodu (Jana Mládka),“ dodal.

Hlavním dodavatelem je česká společnost Vítkovice Power Engineering, která je ale v insolvenci. Dlužníkem je turecká společnost Adularya, součást holdingu Naksan, nad kterým ale má po červencovém pokusu o převrat kontrolu turecká vláda. Majitelé a členové managementu holdingu byli zadrženi nebo emigrovali.

Premiér Yildirim ale podle Zaorálka na úterní schůzce řekl, že se společnost Adularya ničím neprovinila. Její zaměstnanci by měli v elektrárně nadále pracovat.

Kromě toho má šéf české diplomacie v Ankaře jednat také o podpoře vzájemné obchodní výměny a o migrační krizi. Chce se také seznámit se situací v zemi po červencovém pokusu o státní převrat. V tureckém parlamentu chce předat jako dar reprezentační lustry, které nahradí předchozí osvětlení zničené při pokusu o puč. Původní lustry pocházely ze skláren v Kamenickém Šenově a dar by měl přispět k tomu, že česká stopa v tureckém parlamentu zůstane zachována.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video