„Mrtvé duše“ v zamčeném sále hlasovaly mimo jiné i pro exministra zemědělství Petra Gandaloviče

„Mrtvé duše“ v zamčeném sále hlasovaly mimo jiné i pro exministra zemědělství Petra Gandaloviče | foto: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

Zamkněte je, dokud to neodhlasují, vydírala děčínská ODS „černé duše“

  • 216
Čtyři stovky dostali předem, guláš až na místě. Stranické legitimace si vyzvedli u vchodu. A v sále je zamkli. Severočeská ODS, kterou proslavily skandály s "černými dušemi", vstoupila minulý týden do další etapy.

Už se nepořádají účelové nábory nových členů. Teď na stranických sněmech hlasují lidé, kteří do ODS nikdy nevstoupili. Průkazku s modrým ptákem a na cizí jméno vyfasovali u vchodu. A dokud neodhlasovali, co měli, nepustili je domů.

"Nejsem členem ODS," přiznal jeden z účastníků oblastního sněmu v Děčíně MF DNES (jeho totožnost redakce zná). O možnosti "přivydělat" si tím, že přijde hlasovat pod cizím jménem, mu řekl kamarád. Víc komentovat nechtěl. "Je mi z místní politické situace špatně a nechci se do ní už nijak zapojovat."

Že na úrovních stranických buněk rozhodují čím dál tím víc "černé duše", respektive ten, kdo je ovládá, se nelíbí předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Na otázku, co si myslí o situaci v Děčíně, včera odpověděl: "Totéž, co vy. Na kongresu navrhnu změnu stanov, která zamezí umělému náboru. Jsem pro to nejrazantnější řešení."

"Mrtvé duše" v zamčeném sále hlasovaly mimo jiné i pro exministra zemědělství Petra Gandaloviče. Ten nebyl překvapen, že vchod do společenského domu Střelnice, kde se sněm konal, hlídala ochranka a nikoho než "šéfy" nepouštěla ven.

"Ten sněm byl veřejnosti uzavřen, což je přirozené. Já jsem neměl problém dostat se z budovy," říká Gandalovič.

Gandalovič měl to štěstí, že patřil mezi VIP účastníky děčínského sněmu. Jednoho z řadových členů, který se rozhodl odejít domů o něco dřív, ochranka za žádnou cenu nechtěla pustit ven. "Nechali mě jít až ve chvíli, kdy jsem řekl, že na ně zavolám policii," líčí svůj zážitek jeden z dlouholetých členů místní ODS, který nechtěl být jmenován.

Chceme ještě stovku

Držet účastníky sněmu pod zámkem bylo logické. Ti, kteří přišli hlasovat "za čtyři stovky a guláš", se totiž začali kolem osmé bouřit, že chtějí jít domů, protože se podle dohody mělo končit v půl osmé.

"Zaslechl jsem, že požadovali stokorunový příplatek. Ale nevím, jestli ho nakonec dostali," líčí závěr schůze předseda českokamenické ODS Tomáš Horyna.

Pořadatelé sněmu udělali vše pro to, aby se draze zaplacená schůze nezvrhla. Zavřeli kvůli tomu nejen Střelnici, ale i místní hospodu, aby to nedopadlo jako na podzim, kdy se "černé duše" uschůzovaly téměř do němoty.

Pod kontrolou měli lídři stranické buňky samozřejmě i hlasování. Kandidátka byla napsaná tak, že ji stačilo neoznačenou vhodit do urny, a když se hlasovalo zvednutím ruky, měli účastníci zas sledovat, jak hlasují "šéfové".

Vedení děčínské ODS nakonec dosáhlo svého. Sněm rozhodl, že z oblastní rady odejdou téměř všichni členové, kteří v posledních měsících kritizovali primátora Vladislava Rašku za to, že se dohodl se stavebními firmami a posílil stranu o "černé duše".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video