(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia

Zaměstnat těhotnou ženu není podvod, rozhodl Nejvyšší soud

  • 244
Nejvyšší soud se zastal ženy, která zaměstnala těhotnou dceru. Žalobce tvrdil, že pracovní smlouvu uzavřely jen proto, aby mladší z žen mohla vykázat patřičnou dobu zaměstnání a čerpat mateřské dávky. Podle soudu to ale není podvod a oběma ženám zrušil podmíněné tresty.

Na případ upozornily Hospodářské noviny (HN), podle nichž mladší z žen, inženýrka ekonomie, dostala v pokročilém stadiu těhotenství práci v kavárně své matky. Úředníci sociální správy případ předali policii, protože měli podezření, že zaměstnání těhotné ženy je jen účelové.

Žalobce tvrdil, že se obě ženy dopustily podvodu, aby na státu vylákaly peněžitou pomoc v mateřství. Na tu má žena nárok jen tehdy, když je před nástupem na mateřskou dovolenou zaměstnaná a když za poslední dva roky odpracovala nejméně 270 dní. Okresní soud v Kutné Hoře obě ženy potrestal podmínkami, odvolací soud později toto rozhodnutí potvrdil.

Nejvyšší soud ale v říjnu rozhodl jinak. „Žádný předpis obviněné neukládá, koho může ve své firmě zaměstnat a koho nikoliv. Stejně tak je samozřejmě vyloučené, aby jakákoliv právní norma zakazovala zaměstnávání těhotných žen,“ citovaly Hospodářské noviny předsedu senátu Jana Bláhu. Podle právního zástupce obou žen Václava Němce v tom dal soud za pravdu obhajobě. „Nejvyšší soud přijal naši argumentaci jako přesvědčivou a logickou,“ řekl Němec iDNES.cz.

Případ žen z Kutnohorska bude mít podle něj vliv na podobné kauzy. Nejvyšší soud totiž ve svém rozhodnutí také jasně řekl, že i kdyby bylo zaměstnání těhotné ženy její příbuznou účelové, trestný čin by to stejně nebyl. „I kdyby se prokázalo, že pracovní poměr byl uzavřený jen za účelem získání dávek, a přitom tyto osoby by dříve nebyly trestány a dopustily by se toho jen vzhledem k životní situaci, ve které se nacházejí, má se to řešit ne jako trestný čin, ale jako přestupek proti zákonu o nemocenském pojištění,“ vysvětlil Němec.

Odsouzená žena musela zavřít cukrárnu

Rozhodnutí Nejvyššího soudu sice obě ženy vítají, problémy, které jim vznikly odsouzením, ale trvají. Až bude zprošťující rozsudek pravomocný, hodlají žádat náhradu za újmu způsobenou trestním stíháním. „Pro provozovatelku kavárny to znamenalo překážku k provozování živnosti, musela skončit s cukrárnou,“ uvedl právník.

Česká správa sociálního zabezpečení ročně podá podle informací HN v některých okresech kvůli zneužívání mateřské až pět trestních oznámení. „Dokazování bývá sice obtížně, avšak rozhodně ne vždy neúspěšné,“ sdělila deníku mluvčí Správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Podobný případ se stal i na Vsetínsku. Tamní soud nyní řeší, zda se podvodu dopustila jiná těhotná žena a její zaměstnavatel. „Tento případ je ještě absurdnější tím, že zaměstnavatel a zaměstnaná jsou osoby bez příbuzenského vztahu,“ uvedl Němec, který zastupuje obviněnou i v této kauze.

Také policisté na Sokolovsku se zabývají možným podvodem s penězi vyplácenými na mateřské. Žena, která získala práci vedoucí prodejny, zatajila svému zaměstnavateli, že je těhotná. Do roku 2013 inkasovala 80 tisíc korun na nemocenské a dalších 140 tisíc na peněžité pomoci v mateřství. Kriminalisté ji za to obvinili z podvodu (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video