Zaměstnat Slováky bude složitější

Zlínský kraj - Personalisté českých firem, jež hojně zaměstnávají Slováky, mohou mít problémy. Pokud vláda prosadí, aby Slováci museli o pracovní povolení v Česku žádat stejně jako ostatní cizinci, stěží za ně získají kvalitní náhradu. Odborníci proto nevylučují, že firmy zvolí jednodušší cestu a Slováky zaměstnají nelegálně.

"Omezení k tomu může vést," připustil vedoucí uherskobrodské pobočky úřadu práce Jiří Kohout. "Pak záleží na kontrole, jak moc jim v tom může zabránit," dodal. Vedoucí kontrolního oddělení Úřadu práce v Uherském Hradišti Zlatuše Cilečková ovšem už před pěti měsíci konstatovala, že nelegální práce se zaměstnavatelům prokazuje obtížně.

V okrese proto výrazně přibylo Slováků, kteří pracují načerno. Slováci jsou totiž při obcházení českých zákonů stále vynalézavější. V Česku například často pracují na živnostenské listy vydané na Slovensku. Nejsou přitom ve smluvním vztahu s majitelem české továrny, ale se slovenským podnikatelem, který jim kontakt obstaral. Pracují přímo pro něj a jsou také "jakobypodnikatelé".

"Kdyby Slováci museli žádat o pracovní povolení, byly by kontroly i následný postih zaměstnavatelů určitě častější," tvrdí právnička Cilečková. Připustila ale, že nynější snahu firem zaměstnat právě Slováky chápe. "Jsou nesmírně flexibilní. Když jeden Slovák vypadne, třeba onemocní nebo dělá špatně, okamžitě ho nahradí druhý. A český zaměstnavatel s tím nemá žádné starosti. To u lidí v klasickém zaměstnaneckém poměru není možné."

Zaměstnavatelé hovoří podobně, někde by se bez Slováků obešli jen stěží. "Výroba nám kapacitně kolísá. Když se její objem zvětší, bereme pracovníky na kratší dobu, třeba na dva nebo tři měsíce. Slovenské agentury, které podobnou práci zprostředkovávají, jsou prostě rychlejší než české, a my nemůžeme dlouho čekat," řekl už dříve ředitel společnosti Eurotec Uherský Ostroh Vladimír Konečný.

Ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě zase podle vedoucího tamní pobočky úřadu práce Jiřího Kohouta pracují slovenští obráběči, přestože třicet českých zůstává bez zaměstnání. "Jenže čeští na rozdíl od slovenských nezvládnou náročnou kusovou výrobu, umí jen hromadnou," vysvětluje Kohout.

Není zatím jasné, odkdy budou Slováci žádat o povolení pracovat v Česku. Proti opatření se už vyslovil slovenský ministr vnitra Ivan Šimko. "Zpřísnění režimu by spíš přineslo hodně záporů pro Čechy a Slováky, než aby bylo účinným opatřením v zápase s nelegální migrací," řekl Šimko pro agenturu ČTK.

Slováků pracujících legálně v okrese Uherské Hradiště stále přibývá. Loni v říjnu jich bylo jen 563, letos ve stejném období už 647. "Legální zaměstnávání nám nevadí. Republice budou brzy chybět pracovní síly. Slováci tady s námi budou nejen pracovat, ale i žít," prohlásil opakovaně ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video