Vlajka USA a Číny

Vlajka USA a Číny | foto: AP

Americká úřednice donášela čínským agentům, hrozí jí 25 let za mřížemi

  • 9
Zaměstnankyně amerického ministerstva zahraničí Candace Claiborneová byla zatčena a obviněna federálním soudem poté, co údajně přijala desítky tisíc dolarů a dary od čínských špionů výměnou za informace. Nyní jí hrozí až 25 let ve vězení. Žena tvrdí, že Číňanům předávala pouze veřejně dostupné informace.

Šedesátiletá zaměstnankyně s bezpečnostní prověrkou na stupni přísně tajné je obviněna z toho, že od roku 2011 přijímala od čínských agentů tisíce dolarů a dárky, zahrnující notebook od značky Apple nebo iPhone. A to navzdory tomu, že věděla, že se jedná o „špiony“, informoval server The Guardian. Výměnou jim poskytovala diplomatické a ekonomické informace, ke kterým měla přístup.

Úřady ženu obvinily z bránění spravedlnosti, za poskytnutí nepravdivých prohlášení Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a za skrývání svých kontaktů s čínskou zpravodajskou službu.

„Claiborneová využila svou pozici a přístup k citlivým diplomatickým údajům pro osobní prospěch,“ uvedla ve středečním prohlášení asistentka generálního prokurátora pro národní bezpečnost Mary McCordová.

Podle vyšetřovatelů mohla žena získat až dvacet tisíc dolarů za rok (půl milionu korun). V jedné z komunikací z roku 2011, kterou se podařilo vyšetřovatelům získat, Claiborneová souhlasila s vykonáním úkolu pro jednoho z agentů. Ten jí následně poslal na účet téměř 2 500 dolarů (přibližně 62 500 korun). V té době pracovala na americké ambasádě v Pekingu.

Vyšetřovatelé dodali, že jeden z agentů žijící v Šanghaji, který ve městě provozuje lázně a restauraci, požádal o soukromé informace o americké hospodářské politice ve vztahu k Číně. Claiborneová jeho žádosti vyhověla. Podle státního zástupce sice později přiznala, že k předání údajů došlo, ale zároveň trvá na tom, že se nejednalo o tajné informace. Americké úřady zjistily, že ji oslovili agenti pracující ve Státním bezpečnostním úřadu v Šanghaji, pobočce Ministerstva státní bezpečnosti (MSS).

Čínská podpora i pro příbuzné

Kromě Claiborneové poskytovali Číňané finanční podporu i jejímu nejmenovanému příbuznému. Úřednice sama nebyla schopna financovat jeho „zahraniční vzdělávání a kariéru“ pouze ze státního platu. Během let měl získat 47 tisíc dolarů (přes milion korun) na školné a ubytování v Číně. Dostal rovněž měsíční příspěvek 450 dolarů a k tomu plně hrazenou dovolenou v Thajsku i letenky.

Čínští agenti také zasáhli v srpnu 2013, kdy jej začala vyšetřovat policie kvůli možnému spáchání „závažného trestného činu“. S jejich pomocí se na poslední chvíli dostal ze země, uvedl státní zástupce. Podle úřadů je nejmenovanému příbuznému 31 let a měl žít s Claiborneovou během jejího dřívějšího působení v zahraničí.

V lednu letošního roku navštívil Claiborneovou v jejím domě ve Washingtonu americký tajný agent FBI, který se vydával za kolegu čínských špionů. Zaměstnankyni ministerstva řekl, že zpravodajská služba MSS ji považuje za jednu z „nejvíce respektovaných přátel“ a poděkoval jí za pomoc. Žena nepopřela spolupráci s čínskými představiteli, ale odmítla pokračovat v dohodě či přijmout platbu v hotovosti. Vysvětlila, že situace se zkomplikovala a „věci už nejsou takové, jaké bývaly“.

Pokud bude úřednice odsouzena, hrozí jí až 25 let za mřížemi. V rámci čekání na dubnové předběžné soudní líčení má nařízené domácí vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video