Bude-li vůle zaměstnavatele v rozporu s náboženským přesvědčením, musí zaměstnanec poslechnout. Ilustrační

Bude-li vůle zaměstnavatele v rozporu s náboženským přesvědčením, musí zaměstnanec poslechnout. Ilustrační | foto: Euromedia

Zaměstnanec musí pracovat v sobotu i v rozporu s vírou, říká ombudsman

  • 245
Chce-li zaměstnavatel práci po věřícím v sobotu, nedopouští se dle ombudsmana diskriminace. Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský se tak vyjádřil k případu dvou pracovnic, které se na něj obrátily.

Zaměstnavatel jim nejdřív v záležitosti pracovních sobot vyšel vstříc a nenařizoval jim je. Vše se ale změnilo, když ženy přešly na nepřetržitý provoz. Podle ombudsmana zaměstnavatel nechyboval.

Je na zaměstnancích, aby se rozhodli, zda upřednostní náboženské principy, nebo své zaměstnání, zveřejnil Varvařovský ve výběru zajímavých případů, které řešil ve druhém čtvrtletí.

Na ombudsmana se obrátily dvě členky Církve adventistů sedmého dne, pro které je sobota dnem odpočinku. Nelíbilo se jim, že zaměstnavatel po nich práci v sobotu v nepřetržitém provozu začal vyžadovat.

Zaměstnavatel však argumentoval tím, že volné soboty by pro ně představovaly nerovné zacházení - méně příznivé zacházení s ostatními zaměstnanci.

Vstřícné kroky musí podniknout obě strany

Podle Varvařovského se zaměstnavatel nesmí dopouštět nepřímé diskriminace věřících. Antidiskriminační zákon mu však prý výslovně neukládá, že by musel při vytváření pracovních podmínek aktivně zohledňovat omezení daná některým lidem jejich duchovním životem.

"Je nutné, aby vstřícné kroky současně podnikli i zaměstnanci," uvedl ve zprávě ombudsman.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video