Zaměstnanci SÜD blokovali hranici

  • 9
Brno, Hevlín, Znojmo - Zaměstnanci bezcelního obchodu Duty/ Tax Free shopu zablokovali od 10 do 12 hodin hraniční přechod Hevlín na Znojemsku. Protestovali proti uzavření čtyř provozoven firmy SÜD Ministerstvem financí. Resort financí argumentuje tím, že v obchodech se nezákonně prodávaly lihoviny s obsahem alkoholu přes 80 procent. Majitelé Free shopu naopak namítají, že žádný zákon neporušili. Blokádu hranic proto hodlají zopakovat i v neděli ve stejnou dobu.

Asi šedesát pracovníků obchodu přehradilo silnici nákladním autem a vysokozdvižným vozíkem s přívěsnou plošinou. Průjezd na hranici byl umožněn pouze policistům nebo sanitkám.

Přítomní dopravní policisté poté protestující vyzvali k odstranění překážek provozu a zkontrolovali jejich totožnost. Situaci na hevlínském přechodu kritizovali zejména rakouští řidiči, které údajně nikdo o blokádě neinformoval.

Organizátoři protestu předem ohlásili blokádu na příslušný okresní úřad a také policii. "Nevíme už, jakým způsobem upozornit na kritický stav v lokalitě," uvedl jeden z organizátorů akce Ladislav Šigut.

Zatímco ministerstvo financí prodejně odňalo povolení k prodeji zboží osvobozeného od cla, majitelé free shopu tvrdí, že mají všechno v pořádku a poukazují na to, že ministerstvo financí nedokázalo doložit, proč má být prodejna uzavřena.

Provozovatel je bez licence
Zástupce ředitele osmnáctého odboru ministerstva financí Václav Benda už poslal vedení firmy rozhodnutí, kterým provozovateli odejmul povolení k prodeji zboží za ceny bez daní.

Důvodem k odejmutí povolení byla skutečnost, že provozovatelé prodávali ve free shopu ethylalkohol nedenaturovaný s objemovým obsahem osmdesát procent nebo více. "Ten nelze zahrnout do pojmu alkoholické nápoje," píše v rozhodnutí Václav Benda. "Prodejna může fungovat v rámci podmínek jako jiné prodejny, nesmí ale prodávat nezdaněné zboží," dodala mluvčí ministerstva financí Jana Vargová.

Stejný alkohol prodávají všude
V případě free shopu společnosti Süd konkrétní typ rumu a další dva méně známé alkoholické nápoje. Podobné lihoviny však přitom prodávají všechny duty free shopy na hranicích s Rakouskem.

Společník firmy Süd Petr Lobpreis přiznává, že kvůli těmto nápojům měli s celním úřadem spory již v minulosti. "Právě proto jsme si přes naše právníky vyžádali od ministerstva financí výklad k pojmům uvedených v povolení k provozování duty free shopu, podle kterého smíme alkoholické nápoje prodávat," řekl Lobpreis.

Výklad pojmu obdržela firma počátkem letošního června. Mimo jiné se v nim píše, že podle dvou různých zákonů a jedné vyhlášky se za alkoholický nápoj považuje i nápoj, který má obsah alkoholu větší než osmdesát procent. Pod tímto popisem  pojmu je podepsán ředitel osmnáctého odboru ministerstva financí Ladislav Pitner. Ten byl však nedávno ze své funkce bez udání důvodu odvolán.

Dalším důvodem pro uzavření bezcelního obchodu mělo být i to, že podle dosud neoficiálního vyjádření celního úřadu fungovala jedna z dvou budov prodejny bez povolení ministerstva financí k provozování duty free shopu.

"Celní úřad nyní tvrdí, že na jednu z budov povolení nemáme. Přitom ještě při jejich kontrole v říjnu devadesát devět do protokolu sami uvedli, že plníme jak podmínky o umístění prodejny, tak o jejím charakteru," sdělil Lobpreis.

Na cigarety byly vystavené celní deklarace
Celníci ve free shopu zabavili neokolkované cigarety. "Na všechno zboží máme řádně vystavené celní deklarace, navíc zkontrolované a potvrzené samotným celním úřadem. Nechápu, jak mohli zabavit něco, co předtím propustili do prodeje v naší provozovně," dodal Lobpreis.

Celníci zatím odmítají problémy kolem free shopu komentovat. "Ke kontrole nemohu zatím nic říct, protože stále ještě neskončila. Kdy bude výsledek kontroly, záleží především na vstřícnosti provozovatele free shopu," řekl ředitel znojemského celního úřadu Stanislav Kadlečík.

Trestní oznámení
V bezcelní zóně v Hevlíně na Znojemsku v obchodě firmy Süd zabavili celníci neokolkované cigarety za několik milionů korun. Firma podala trestní oznámení na celníky a pracovníky ministerstva financí a obrátila se také na veřejného ochránce práv.

Sdružení provozovatelů bezcelních obchodů kvůli zákroku celníků podalo na úředníky ministerstva financí a celní správy trestní oznámení. "Je to jenom vyvrcholení kampaně proti provozovatelům free shopů na Znojemsku, podle našich právníků odporuje platným zákonům. Jsme připraveni vzniklé škody vymáhat soudně na státu," řekl Čadan.

Ředitel Celního ředitelství v Brně František Novák uvedl, že neokolkované cigarety celníci zadrží až do konečného vyřešení problému. Kontrola v obchodě společnosti Süd začala v polovině listopadu. Ministerstvo financí totiž oznámilo, že má podezření, že se v této lokalitě prodává zboží bez daní a příslušného povolení.

Člen výkonného výboru Českého Duty Free Sdružení Jiří Čadan tvrdí, že pokud se celá situace v bezcelní zóně v Hevlíně brzy nevyjasní, dojde k likvidaci firmy Süd. "Lidé tak přijdou o práci, dopad to bude mít i na tuzemské dodavatele, kteří do bezcelní zóny dodávali své zboží," řekl Čadan.

Uzavření prodejen v bezcelní zóně do konce tohoto roku požaduje Evropská unie, podle platného zákona ale prodejny mohou fungovat do roku 2003. Vláda ale ještě chce prosadit změnu zákona a o existenci duty free shopů budou rozhodovat poslanci.

Zapečetěná prodejna
Sklad i prodejna společnosti Süd byla zapečetěna. To potvrdil i zástupce sdružení Jiří Čadan. Ten popsal zákrok slovy: "Celníci byli vyzbrojeni samopaly a důvodem pro kontrolu mělo být to, že se v duty free shopu prodával alkohol s obsahem alkoholu přesahujícím osmdesát procent, proto byla společnosti také odebrána licence na provozování free shopu. V obchodě a skladu je nyní zboží za osmnáct milionů korun, firma má každý den ztrátu kolem dvou set tisíc korun."

Zákrok prý byl protiprávní
Majitelé dalších obchodů v bezcelní zóně tvrdí, že zákrok by protiprávní. "Je za tím snaha vlády a celních orgánů o zničení všech bezcelních obchodů. Důvodem je pravděpodobně hodnotící zpráva Evropské unie, která jejich další existenci kritizuje. Přitom ale o dalším fungování bezcelních obchodů do konce roku 2003 pravomocně rozhodl parlament a podepsal to prezident," sdělil Radim Novotný z společnosti ITVV, která provozuje free shop na hraničním přechodu Hatě.

Tím, že celní úřad zabavil zboží z obchodu, vzal navíc podle Novotného majetek někomu jinému, než přímo firmě provozující free shop. "Majitel free shopu platí totiž dodavateli až ve chvíli, kdy je zboží prodáno. Další dosah zapečetění obchodu spočívá v tom, že jeho majitel nemůže platit splátky bankám, leasingovým společnostem, mzdy zaměstnancům, daně finančnímu úřadu a podobně. Jednodenní výpadek v prodeji tak skutečně může znamenat bankrot firmy," řekl Novotný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue