Antrax. Ilustrační foto.

Antrax. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zaměstnance americké ambasády v Paříži vyděsila podezřelá zásilka

  • 3
Dva zaměstnanci amerického vyslanectví v Paříži byli vyšetřeni s podezřením na otravu poté, co otevřeli podezřelou poštovní zásilku. Obálka však podle mluvčího ambasády jed neobsahovala. Po teroristických útocích z 11. září 2001 děsily USA zásilky obsahující antrax, neboli sněť slezinnou.

"Můžeme potvrdit, že na ambasádu dorazila podezřelá obálka. Zdravotníci vyšetřili dva zaměstnance, kteří se zásilkou přišli do styku. Obsah zásilky zkoumáme v laboratoři, ale podle předběžných výsledků neobsahovala nic škodlivého," řekl podle Reuters mluvčí ambasády.

Francouzi dali velvyslanectví k dispozici mobilní laboratoř, která bude testovat podezřelé substance. Mluvčí zastupitelského úřadu uvedl, že budova nebyla evakuována.

Panika kolem antraxu

Krátce po teoristických útocích v New Yorku 11. září 2001 zachvátila Ameriku hrůza ze zásilek obsahujících sněť slezinnou. Antraxové útoky se odehrály ve dvou vlnách. V první vlně dorazily obálky do redakcí ABC News, CBS News, NBC News a listu New York Post, které jsou všechny v New Yorku. Jedna dorazila do vydavatelství American Media na Floridě.

Tři týdny poté následovala druhá vlna otrávených zásilek. Adresovány byly dvěma demokratickým senátorům - Tomu Daschlemu z Jižní Dakoty a Patricku Leahymu z Vermontu. Nakazilo se celkem 22 lidí a pět jich zemřelo. Za antraxovými útoky zřejmě stál mikrobiolog Bruce Ivins. Dvaašedesátiletý muž v roce 2008 spáchal sebevraždu krátce předtím, než ho prokuratura obvinila.

V listopadu 2009 dorazily dopisy s bílým práškem neznámého složení na tři zahraniční mise při OSN v New Yorku. Poplach byl vyhlášen na newyorských úřadovnách Francie, Rakouska a Uzbekistánu. Několik desítek lidí bylo kvůli podezřelým obálkám dekontaminováno

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video