Zámek v Troji byl letním sídlem Šternberků

Troja - Jedním z nejvýznamnějších pražských příměstských sídel, která začala vznikat v 17. století za tehdejšími hradbami města, je zámek v Troji, někdejší letní sídlo Šternberků. Znají jej dobře zejména ti, kteří kolem něj míří do zoologické zahrady. Letohrádek postavil v letech 1679 až 1691 Francouz Jean Baptista Mathey, zvaný Matheus Burgundus, a to v duchu římské předměstské vily.

Budovu odlišující se od kompaktní zámecké architektury té doby plasticky doplnil vnějším oválným schodištěm do zahrady, které sochaři Jan Jiří a Pavel Heermannové ozdobili sochami olympských bohů vítězícími nad titány. Poprsí antických božstev z doby kolem roku 1705, která schodiště také zdobí, pocházejí zřejmě z dílny Jana Brokoffa. Velkou pozornost věnovali stavitelé harmonické souhře zámku s přilehlou francouzskou zahradou, kterou vybudoval Jiří Seemannn po roce 1698.

Trojský zámek, přestože jeho architektonická a umělecká hodnota je vysoká, zůstával dlouhou dobu stranou zájmu památkářů i veřejnosti. Proto nejen budova, ale především zahrada a její sochařská a architektonická úprava, chátraly. Od roku 1922 byl zámek v majetku státu, který už v období první republiky nechal restaurovat schodiště a jeho plastiky, obnovit průčelí a krov a opravit střechu.

Zahradní architekt Otakar Fierlinger vypracoval návrh na obnovu zahradního parteru, která pokračovala i za okupace. Koncem padesátých let bylo znovu restaurováno průčelí zámku.

V roce 1976 vznikla studie a projekt na celkovou rekonstrukci a obnovu areálu, jehož autory byli Milan Pavlík a Otakar Kuča.Rekonstrukční práce probíhaly dlouhých dvanáct let až do roku 1989, a to společně s nákladnou úpravou zahrady. Od té doby je Trojský zámek přístupný veřejnosti.

Celkovou prohlídku Trojského zámku a výstavy restaurovaných barokních obrazů pořádá Pražská informační služba v neděli 5. srpna. Sraz je ve 14.00 hodin před objektem, kam jede autobus číslo 112, a to od konečné stanice metra C Nádraží Holešovice. Vstup 30 Kč + zlevněné vstupné do objektu 60 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

úterý 31. července - Architektura 20. století v Podolí
Sraz v 18.00 hodin u stanice tramvají na nábřeží na Výtoni (u hodin). Vstup 30 Kč.

sobota 4. srpna - Královská cesta
Sraz ve 14.00 hodin u orloje na Staroměstském náměstí. Vstup 30 Kč.

sobota 4. srpna - Zahrady Pražského hradu
Procházka se týká zahrady Královské, Rajské a Na Valech. Sraz v 15.00 hodin u Královského letohrádku. Spojení tramvajemi číslo 22 a 23, stanice Královský letohrádek. Vstup 30 Kč.

neděle 5. srpna - Zahrady Pražského hradu
Procházka se týká Jeleního příkopu a prostranství Na Baště. Sraz v 15.00 hodin před Jízdárnou Pražského hradu. Spojení tramnvajemi číslo 22 a 23, stanice Pražský hrad. Vstup 30 Kč.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video