Čeští vojáci v Kosovu.

Čeští vojáci v Kosovu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Záložní jednotka výsadkářů cvičí v Kosovu

Záložní rota výsadkářů z Chrudimi cvičí v Kosovu. Během roku vojáci plní běžné úkoly doma v České republice, v případě potřeby při zhoršení bezpečnostní situace v Kosovu však mohu být povoláni do mise.

Celkem 111 příslušníků záložní roty, postavené na bázi výsadkového praporu z Chrudimi, je v Kosovu na třídenních manévrech.

"Kromě stálého kontingentu v Kosovu jsme se zavázali, že při zhoršení situace v případě potřeby vyšleme záložní rotu, která jednotky KFOR posílí," konstatoval mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek.

Vojáci záložní roty plní běžné úkoly v České republice, ale v případě potřeby jsou schopni rychlého přesunu do Kosova. Po příletu do Kosova byli příslušníci záložní roty vyzbrojeni a vybaveni technikou 9. kontingentu České armády, který v Kosovu operuje.

Podobná cvičení záložních jednotek pro kosovskou misi NATO nejsou nijak výjimečná. Takové manévry čeští vojáci absolvovali například letos na jaře. - více zde

V současnosti v Kosovu působí zhruba 500 českých vojáků. V pořadí již 9. kontingent je v misi KFOR od počátku července. Hlavními úkoly pro vojáky zůstávají zajištění klidu, ochrana národnostních menšin, hlídkování, monitorování situace, sběr munice a zbraní a boj s organizovaným zločinem. - více zde

Armáda plánuje, že v alianční misi KFOR na území Kosova příští rok zvýší počet vojáků ze současných 500 až na 660. - více zde

Mise v Kosovu patří společně s operací Althea pod velením Evropské unie v Bosně a Hercegovině k tradičním misím českých vojáků. V Bosně a Hercegovině působí zhruba 70 vojáků.

Evropská unie však počítá s tím, že brzy sníží počet zahraničních vojáků v oblasti. Vyplývá to ze zasedání ministrů zahraničí členských zemí v Bruselu.

EU převzala v roce 2004 odpovědnost za bezpečnost v Bosně a Hercegovině od NATO a v současnosti v zemi působí 5800 vojáků. Bezpečnostní situace se podle EU natolik zlepšila, že už není potřeba takových sil. Určitá vojenská přítomnost však bude nadále nutná. Konečné rozhodnutí o stažení části sil má padnout do konce února 2007.

, natoaktual.cz

Video