Advokát a spoluzakladatel Transparency International ČR, Václav Láska

Advokát a spoluzakladatel Transparency International ČR, Václav Láska | foto: David Neff, MAFRA

Láska neuspěl, „trafikami“ rebelů z ODS se policie zabývat nebude

  • 40
Advokát Václav Láska neuspěl s trestním oznámením na trojici rebelů z ODS a premiéra. Žalobkyně ho ani nepostoupila policii. "Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 sdělením o jediné stránce smetlo celou věc ze stolu. Musím říci, že je to větší dávka arogance, než jsem čekal," míní advokát.

Láska podal trestní oznámení na trojici bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu a premiéra Petra Nečase začátkem ledna. Důvodem jsou posty, které bývalí poslanci získali (nebo měli získat) výměnou za složení mandátu. Díky tomu se totiž vládě koncem loňského roku podařilo prosadit daňový balíček (o schválení vyšší daně čtěte zde).

Podle Lásky tak rebelující poslanci přijali úplatek a premiér uplácel.

"V této souvislosti je třeba uvést, že vaše výhrady, které uvádíte v podání, jsou toliko úvahami a spekulacemi, které nemají oporu v žádném konkrétním důkazu, a je toliko věcí každého poslance, kdy ukončí a z jakého důvodu svoji poslaneckou činnost," zdůvodnila své rozhodnutí obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná.

Doplnila, že podání neobsahovalo takové skutečnosti, na jejichž podkladě by bylo možné učinit závěr o podezření ze spáchání trestného činu.  

"Předpokládal jsem, že budou orgány činné v trestním řízení hledat cestu, jak se věci zbavit. Ovšem způsob, jakým se tak stalo, překvapil i mě, starého pesimistu," reagoval Láska.

Podivil se nad tím, že není důkaz to, že poslanci dostali posty, o kterých se předem mluvilo.

Měli je vyslechnout, míní advokát

"A když už mi bylo Obvodním státním zastupitelstvím pro Prahu 1 vpáleno, že v mém podání jsou jen spekulace, přidám ještě jednu: Dokázal bych si představit, že policie všechny zúčastněné vyslechne, zkusí opatřit všechny důkazy a pak možná relevantně rozhodne o tom, že oznamovaný skutek trestným činem není. A své rozhodnutí zdůvodní," poznamenal Láska.

Podle něho státní zástupkyně smetla jeho oznámení ze stolu razantním 'rampulovským' způsobem. Narážel tak na působení bývalého vrchního státního zástupce v Praze, který byl v červnu odvolán (o konci Vlastimila Rampuly čtěte zde).

"Inu co, požádáme o přezkum Městské státní zastupitelství v Praze. Ale nebylo by od věci, kdyby o své aktivitě se na tuto věc podívalo i Vrchní státní zastupitelství v Praze, nebo Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Takovýto postup Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1  totiž veřejnosti velkou důvěru v institut státních zástupců nedává," uzavřel bývalý detektiv protikorupčního útvaru.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa v konsolidačním balíčku nesouhlasili například se zvýšením DPH, která podle nich měla zůstat na 14 a 20 procentech. Nepodřídili se ani závěru stranického kongresu, který poslancům doporučil hlasovat se zbytkem koalice, a namísto toho se v listopadu vzdali poslaneckého mandátu.

Výměnou za to se Šnajdr a Fuksa dostali do dozorčích rad státních podniků - bývalý místopředseda strany Fuksa vede Český Aeroholding (čtěte více zde), Šnajdr potom zasedl v radě společnosti Čepro (o jeho jmenování více zde).

O Tluchořovi se spekulovalo, že získá post v ČEZ.  Tluchoř to ale popřel. "Od začátku roku 2013 pracuji jako konzultant pro soukromou společnost," sdělil dříve ČTK.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video