Žalobkyně dostala za Stodolovy důtku

  • 29
Kutnohorská státní zástupkyně Helena Jelínková dostala důtku kvůli kauze Stodolových. Podle kárného senátu pochybila a nevěnovala případu patřičnou pozornost. První vraždy totiž policisté pod dohledem zastupitelství uzavřeli jako sebevraždu, náhlé úmrtí či odchod z domova.

Stačilo, aby všichni dělali svou práci tak, jak mají a manželé Dana a Jaroslav Stodolovi by se možná nemuseli zapsat do české historie jako největší sérioví vrazi.

Jenže policisté v listopadu 2001 zřejmě neměli svůj den a vraždu Stanislava Šandy, první z celé série, ukončili jako přirozené úmrtí.

S jejich rozhodnutím souhlasila kutnohorská státní zástupkyně Helena Jelínková, která měla průběh vyšetřování kontrolovat. Kárný senát Vrchního soudu v Praze ji za to uložil důtku.

"Nevěnovala spisu dostatečnou pozornost. V případě přitom byla řada pochybností. Nepostupovala odpovědně, svědomitě a spravedlivě," uvedl předseda kárného senátu Martin Zelenka.

Jelínková nyní dostane pouze dopis, že pochybila. Mohla však dopadnout hůř. Jiří Kulvajt z Vrchního státní zastupitelství žádal, aby na půl roku přišla o 25 procent platu.

Kam zmizela pila?
Jelínková k jednání kárného senátu nepřišla. "Určité nedostatky v práci mé klientky byly. Nebylo to však nic závažného. Pokud se ztratily stopy, které svědčily o tom, že se Stanislav Šanda stal obětí trestného činu, stalo se to na začátku šetření," odmítl vinu Jelínkové její obhájce Vladimír Vaníček.

"Tehdy ještě klientka spis na starost neměla," dodal.

Jednání ukázalo, jak liknavě policisté a státní zástupkyně při vyšetřování postupovali. Šanda byl první obětí manželů. Stodola ho znal, oba pocházeli z obce Slavošov na Kutnohorsku.

Starého muže 16. listopadu 2001 uškrtil a odnesl si několik desítek tisíc, motorovou pilu a další věci. V Šandově domě ještě rozmístil svíčky a zapálil je. Policisté nalezli Šandovo tělo částečně ohořelé. Na hlavě měl tržné rány, po domě byly krvavé stopy.

"Policisté případ uzavřeli jako běžné úmrtí a zástupkyně Jelínková s tím souhlasila," uvedl Kulvajt.

Jelínková: Spis je v pořádku
Na postup policistů si Jelínkové stěžovala dcera zavražděného. Policisté podle ní neřešili, že z domu zmizela řada věci. "Zástupkyně Jelínková uložila policistům, aby se tím zabývali. Pak se však spokojila s ujištěním, že to prověřili a nepřišli na nic, co by napovídalo, že Šandu někdo přepadl," dodal Kulvajt.

Kárný senát nehodnotil, jestli nekvalitní práce Jelínkové mohla mít vliv na fakt, že se Stodolovi dopustili dalších sedmi vražd. Druhou oběť si vybrali opět ve Slavošově. Dva týdny po první vraždě tu uškrtil Stodola Růženu Skohoutilovou.

Jelínková je prvním, kdo byl za pochybení v případu Stodolových potrestán. Kauza sice stála místo celé vedení kutnohorské policie a Inspekce ministerstva vnitra navrhla, aby čtyři policisté byli za kauzu stíhán, ale státní zastupitelství minulý týden návrh vrátilo k došetření.

Manželský pár soudci potrestali v dubnu doživotním vězením. Stodolovi se odvolali a případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze. - více zde


Video