Žalobkyně dostala pokutu za lhaní

  • 18
Petra Tittková, která v létě havarovala v těžké opilosti a pak to popírala, zůstane dál státní zástupkyní. Aby si pamatovala, že ani žalobci nesmějí lhát, udělil jí Vrchní soud v Olomouci peněžitý trest. Tittková se tak vrací k loupežím, podvodům a jiným kauzám.

Tittková se coby žalobkyně Krajského státního zastupitelství v Ostravě musí smířit s o čtvrtinu sníženým platem po dobu půl roku. Je to trest za to, že v červenci nabourala dopravní značku, dvě zaparkovaná auta a čin i opilost do poslední chvíle popírala. Lhala nadřízeným, policii i novinářům.

Policejní přístroj Drager při orientační dechové zkoušce těsně po nehodě ukázal asi tři promile alkoholu. - více zde

Krajská státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělová pro svoji podřízenou požadovala nejvyšší sankci - zbavení funkce státní zástupkyně. Podle ní Tittková vážně poškodila vážnost a důstojnost státního zastupitelství. 

"Nebyli jsme oprávněni ji trestat za to, že v opilosti zavinila dopravní nehodu. Za to již byla postižena Magistrátem města Ostravy, který jí ve správním řízení udělil pokutu 10 000 korun a zákaz řízení motorových vozidel na 16 měsíců," řekl předseda kárného senátu Vladimír Rutar. Podle něj soud postupoval podle zásady, že za jeden čin nelze trestat dvakrát.

Lhát se smí, ale je to amorální, řekl soud
Finanční postih si proto Tittková vysloužila za to, že po nehodě tvrdila nepravdivé věci. Uváděla například, že před jízdou nepila a nebyla vyzvána k odběru krve ke zkoušce na alkohol. Ve skutečnosti ale odběr krve sama odmítla a měření dechovým přístrojem zpochybňovala.

"Je sice potřeba připomenout, že každý má právo hájit se jakýmkoliv způsobem, tedy i mluvit nepravdu. Pokud by šlo o běžného občana, byl by tento postup legální. Jelikož se ho ale dopustila státní zástupkyně, považujeme toto jednání za amorální," doplnil Rutar.

Přeci jen jsem pila, přiznala nakonec
Tittková u soudu vinu přiznala. Potvrdila, že před jízdou pila. Své jednání vysvětlovala špatným psychickým stavem. O den dříve navštívila svého smrtelně nemocného kolegu a stres řešila požitím alkoholu a léků.

"Já jsem si vědoma toho, že jsem pochybila a svého jednání velice lituji," řekla novinářům. Trest přijala a vzdala se práva na odvolání.

"Kárný senát dal obrovskou důvěru a šanci paní doktorce Tittkové, které by si měla vážit," uvedla krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Kárný soud udělil ženě finanční postih v maximální míře. Trest zbavení funkce považoval za nepřiměřeně přísný vzhledem k tomu, že u ní šlo o první vybočení z řádného profesního života.

Alkohol u státních zástupců
Kárná řízení proti státním zástupcům jsou spíše sporadickým jevem. Nezřídka se však týkají právě pití alkoholu. Například srážkami ze mzdy potrestal v červnu kárný senát pražskou státní zástupkyni Táňu Krutskou, která podle nadřízených řešila alkoholem osobní problémy. V práci nadýchala skoro jedno promile. Narozdíl od Tittkové kvůli alkoholu zanedbávala práci a zavinila průtahy v řízení. - více zde

Kárný senát řešil i případ zlínského státního zástupce Ilji Khaina, který byl podezřelý, že při vyjíždění z parkoviště v opilosti narazil do tří zaparkovaných aut a ujel. I když ho senát pro nedostatek důkazů zprostil obvinění, odstoupil z vedoucí funkce.

, ,

Video