Renáta Vesecká na tiskové konferenci s premiérem Jiřím Paroubkem.

Renáta Vesecká na tiskové konferenci s premiérem Jiřím Paroubkem. | foto: David Neff, MF DNES

Žalobkyně čelila tlaku, ať zpochybní zprávu policie

  • 2109
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká byla ve středu na vládě pod silným tlakem. Podle několika účastníků jednání musela dokonce odmítat požadavek, aby státní zástupci rychle dodali "něco", co by znevěrohodnilo zprávu šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.

Zpráva vypovídá o propojování kriminálního světa s nejvyšší politikou, a dokonce naznačuje, že někteří politici ČSSD měli nestandardní vztahy s kriminálním podsvětím. - více zde

"Byla to naivní představa, to nejde. Jestli Kubice nemůže všechno doložit, tak v tuto chvíli není možné říci, zda jsou to reálné stopy," řekl MF DNES ministr jedné z menších koaličních stran, který měl ke snaze sociálních demokratů, aby Vesecká rychle "něco" dodala, výhrady.

Jeho slova potvrdili i další dva ministři. Ani jeden z nich si nepřál být v této souvislosti jmenován. Vesecká se k tomu včera nevyjádřila. Na žádost MF DNES odpověděla, že je časově zaneprázdněna.

Premiér Paroubek jakýkoli pokus o tlak na Veseckou odmítl. "Ty návrhy směřovaly k podání informací, nic víc. Nevím, co říkají dva dny před volbami ministři koaličních stran," řekl včera předseda vlády.

Paroubek: Kdyby jen setina byla pravda, musel bych pryč
Paroubek na středečním jednání vlády Kubiceho zprávu označil za bláboly a řekl, že kdyby jen setina toho, co se o něm ve zprávě šéfa speciálního policejního útvaru píše, byla pravda, musel by jako premiér okamžitě skončit. "Ano, to je pravda, to jsem řekl," potvrdil MF DNES.

Ve vládě se dokonce schylovalo k hlasování o tom, zda byl postupem Kubiceho porušen zákon. Proti tomu se postavili právníci ve vládě - protestovali lidovec Cyril Svoboda i šéf unionistů a ministr spravedlnosti Pavel Němec. Argumentovali, že protiprávnost jednání může konstatovat jen soud a že k porušení zákona o ochraně utajovaných skutečností se může vyjádřit také Národní bezpečnostní úřad.

O nervozitě v ČSSD svědčí i to, že Úřad vlády ve středu usiloval o možnost vystoupení pro premiéra v České televizi. Ta to odmítla.

Paroubkova vláda se hádala, jak smést aféru
Vláda se nakonec shodla jen na usnesení, v němž vyjádřila "znepokojení nad nestandardním postupem prezentace" zprávy ÚOOZ. - více zde

Pro usnesení nehlasovali lidovečtí ministři Milan Šimonovský a Libor Ambrozek. Naopak šéf diplomacie Cyril Svoboda z KDU-ČSL se přidal k ministrům za sociální demokracii a unionistům a hlasoval pro usnesení vlády, které zpochybnilo postup Kubiceho.

Šéf ODS Mirek Topolánek se také obává, že sociální demokraté se budou snažit zpochybnit volby. Podle informací Frekvence 1 v Paroubkově týmu posuzují variantu, kdy v případě volební prohry podá ČSSD žalobu ke správnímu soudu kvůli narušení průběhu voleb. Poukáže přitom na Kubiceho zprávu, ve které byly údajně použity nepravdivé informace. Takový postup Paroubek odmítl.

ČTĚTE TAKÉ:
Kubice od úniku škody nečeká, prověří ho žalobci a policie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video