Izraelská armáda může za své akce během operace v pásmu Gazy čelit i žalobám z válečných zločinů.

Izraelská armáda může za své akce během operace v pásmu Gazy čelit i žalobám z válečných zločinů. | foto: Reuters

Žalobci zkoumají, jak dostat Izrael před soud za válečné zločiny

  • 87
Mezinárodní trestní soud v Haagu zkoumá, zda a jak může řešit případ údajných válečných zločinů, jichž se prý dopustili izraelští vojáci během ofenzivy v Gaze. Procesu se dožadují palestinské skupiny, které například obviňují Izrael z použití bílého fosforu v hustě obydlených oblastech pásma.

Problémem se zabývá přímo hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luis Moreno-Ocampo. Když do Haagu, kde tribunál sídlí, dorazila od Palestinců první obvinění z válečných zločinů, řekl, že soud se jimi zabývat nemůže. Izrael se totiž nepřipojil k ustavující smlouvě ICC z roku 2002, a jurisdikce tribunálu se na něj tudíž nevztahuje.

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Luis Moreno-Ocampo.Nicméně pod váhou obvinění Moreno-Ocampo změnil názor a podle vlastních slov analyzuje příslušné právní předpisy. Problémem je například i fakt, že Palestinci nemají stát. "Na soud se může obrátit jen teritoriální stát. Ale oni argumentují tím, že palestinská samospráva ve skutečnosti je stát," řekl Moreno-Ocampo na ekonomickém fóru v Davosu.

Do Haagu dorazily dokumenty o zločinech Izraelců

Skutečnost, že se případem zabývá, podle Morena-Ocampa ještě neznamená, že je přesvědčen o spáchání válečných zločinů. Stanovit jurisdikci je podle něj prvním krokem, až pak se může rozhodovat o případném zahájení vyšetřování. "Je to velice komplikované. Prozkoumat to může trvat dlouho, ale učiním rozhodnutí v souladu s právem," řekl prokurátor.

Palestinci odnášejí zraněného ze školy OSN v pásmu Gazy.

Palestinci odnášejí raněné ze školy spravované OSN, před kterou vybuchly izraelské tankové střely.

BÍLÝ FOSFOR V BOJÍCH

Bílý fosfor je toxická látka, která může vyvolat popálení kůže a poškodit játra, srdce a ledviny. Jeho použití nezakazuje žádná mezinárodní smlouva, nicméně podle protokolu III. konvence o konvenčních zbraní z roku 1980 nesmí být použit proti civilnímu obyvatelstvu nebo proti vojenským silám rozmístěným mezi civilním obyvatelstvem.

Jeho kancelář už obdržela mnoho dokumentů o údajných válečných zločinech od palestinských skupin a čeká, že další přijdou od Ligy arabských států nebo od organizace Amnesty International.

Mezinárodní trestní tribunál, ustavený dohodou z Říma v roce 2002, může vyšetřovat (a případně soudit) obvinění ze spáchání nejhorších válečných zločinů pouze za předpokladu, že zodpovědná země je nechce nebo nemůže řešit prostřednictvím svých vlastních soudů.

Státy, které se k římské dohodě připojily, mohou ICC předávat kauzy zločinů spáchaných jejich občany nebo na jejich území. Kauzy, ve kterých figurují občané zemí, jež se k dohodě nepřipojily (anebo se zločiny staly na území takových států), může soudu předat Rada bezpečnosti OSN. Palestinští právníci ale tvrdí, že případ před soud dostanou.

Izrael údajně používal bílý fosfor

Izraelská armáda čelí podezřením z válečných zločinů hned v několika případech. Nejzávažnějším z nich je používání kontroverzních bomb s bílým fosforem. Ty nejsou mezinárodními úmluvami zakázané, ale tato látka se nesmí používat v oblastech obydlených civilisty. - přečtěte si Izrael dál bombarduje Gazu, podle Palestinců používá i bílý fosfor

Nad mešitou v pásmu Gazy právě explodovala jedna z izraelských střel.

Bílý fosfor prý Izraelci používali i v oblastech obydlených civilisty. (Ilustrační foto)

Izraelská armáda připustila, že bílý fosfor během třítýdenní operace v pásmu Gazy používala, ale pouze k vytváření kouřových clon. Videozáběry z vojenských operací však dokazují, že látka, která vypadá jako bílý fosfor, dopadala na školu spravovanou OSN. V tu chvíli ve škole měli základnu lékaři z Červeného půlměsíce.

Izraelské humanitární organizace už vyzvaly generálního prokurátora, aby zahájil vlastní nezávislé vyšetřování případných válečných zločinů. Například organizace B’Tselem tvrdí, že existují důkazy, že armáda spustila palbu na oblasti s civilisty a následně znemožnila sanitkám, aby se dostaly ke zraněným. Jednotky prý také střílely po lidech, kteří dávali bílými vlajkami najevo, že nejsou ozbrojeni.

Vyšetřování válečných zločinů připravuje také OSN, a to kvůli případu, kdy izraelská armáda spustila palbu na školu spravovanou Spojenými národy v Džabáliji na severu pásma Gazy.

Tankové střely tehdy zabily minimálně 43 palestinských uprchlíků, kteří se ve škole ukrývali. Izraelská armáda tvrdí, že se ve škole schovávali ozbrojenci z Hamasu, kteří pálili na izraelské vojáky. - přečtěte si Izraelská operace v Gaze pokračuje, útok na školu OSN zabil 40 Palestinců

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video