Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Obvinění Nečase má ukázat, čím se má poslanec řídit, uvedli žalobci

  • 868
Obvinění bývalého premiéra Petra Nečase má odpovědět na otázku "celospolečenského významu", uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Konkrétně na to, zda se má poslanec při rozhodování řídit zájmy všeho lidu, nebo zda je přípustné, aby byl ovlivněn slibem osobních výhod.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství zdůvodnilo obvinění tím, že se Nečas účastnil nabídky takzvaných trafik pro exposlance ODS. Ačkoli je žalobci přímo nejmenují, jedná se o trojici Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, která se v listopadu 2012 vzdala poslaneckého mandátu, aby mohl projít daňový balíček.

Podle vyjádření žalobců jim Nečas nabídl a následně poskytl "neoprávněné osobní výhody v souvislosti s projednáváním vládního návrhu zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů".

Tři linie kauzy Nagyová

  • Trafiky: Policisté v červnu 2013 zatkli trojici poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu. Vinili je z toho, že se vzdali mandátů poslance výměnou za osobní prospěch. Nejvyšší soud však rozhodl, že je chrání poslanecká imunita a trojice byla propuštěna z vazby. Nyní žádají dohromady odškodnění ve výši 12 milionů. Obviněným za trafiky je tak nyní Petr Nečas.
  • Vojenští zpravodajci: Spolu s poslanci byli loni zatčeni i šéf vojenského zpravodajství Milan Kovanda, jeho předchůdce Ondrej Páleník a jejich podřízený Jan Pohůnek. Podle policie na žádost Jany Nečasové (dříve Nagyové) nařídili sledování bývalé Nečasovy manželky Radky. Kovanda a Pohůnek byli později obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vojenské zpravodajství totiž platilo soukromou agenturu, která sledovala dva zaměstnance úřadu vlády, které si opět objednala Jana Nečasová.
  • Kmotři: Třetí linií, která podle policie celou kauzu odstartovala se týkala takzvaných "kmotrů". Policie provedla domovní prohlídky u Ivo Rittiga či Petra Janouška. Obviněni však dosud nebyli. Jediným obviněným v této linii je bývalý státní zástupce Libor Grygárek. Podle žalobců měl informace o praní špinavých peněz, ale nenechal je prověřit.
  • Jana Nečasová (Nagyová) Žalobci i detektivové tvrdí, že spojuje všechny tři linie, Účastnila se jednání o trafikách, byla  v kontaktu s "kmotry" a úkolovala vojenské zpravodajství.

Vrchní státní zastupitelství však doplnilo, že v trestní věci jde i o "zodpovězení zásadní otázky celospolečenského významu". Ta se týká rozhodování poslanců a jejich ústavního slibu.

"Mají se poslanci, ve smyslu svého ústavního slibu, při schvalování zákonů řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho lidu? Nebo je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod?" ptají se žalobci.

Nečasův advokát Josef Lžičař proti obvinění podá stížnost. Bývalý premiér ho označil za skandální a absurdní. "Považuji to za odvetu proti mé osobě za podané trestní oznámení a za tvrdou kritiku postupu ÚOOZ. Je to zoufalá snaha vedení ÚOOZ a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci dodatečně odůvodnit naprosto nestandardní a neadekvátní kroky, které vedly k destabilizaci politické situace, pádu vlády a vychýlení ústavního systému státu," uvedl expremiér pro server Reflex.cz.

To však Olomoucký vrchní státní zástupce odmítl. "Je zřejmé, že vyšetřující státní zástupce o obvinění usiloval v zásadě od samého začátku trestního řízení. Nejprve žádal o vydání, tehdy ještě poslance Nečase. Poté, co jsme získali překvapivé rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně indemnity (neodpovědnost poslance za hlasování a jakékoli projevy učiněné v Poslanecké sněmovně, pozn. red.), tak návrh stáhl. Proto byl podán nový návrh, i ke vztahu k Petru Nečasovi, zda je, nebo není vyňat. Nejvyšší soud rozhodl v říjnu. Poté státní zástupce prováděl ještě nějaké další úkony a nyní to vyšlo na tento termín," řekl iDNES.cz vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

Ištvan konkrétně mínil rozhodnutí Nejvyššího soudu, který v říjnu rozhodl, že bývalého premiéra Petra Nečase lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před srpnovým rozpuštěním Poslanecké sněmovny. Naopak u exposlanců Tluchoře, Fuksy a Šnajdra setrval na předchozím názoru, že obviněni být nemohou (více o rozhodnutí soudu zde). 

Je to politický proces, říkal Nečas o kauze už po červencovém výslechu:

29. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue