Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce navrhl právě Jiří Pospíšil. Spolu také usilovali o odchod pražského vrchního žalobce Vlastimila Rampuly

Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce navrhl právě Jiří Pospíšil. Spolu také usilovali o odchod pražského vrchního žalobce Vlastimila Rampuly | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na Bradáčové trvám, o sebe se nebojím, říká nejvyšší žalobce Zeman

  • 87
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na jmenování Lenky Bradáčové pražskou vrchní žalobkyní. Co by udělal, pokud by nový ministr Bradáčovou odmítl, nechce zatím upřesnit. V rozhovoru pro iDNES.cz ale řekl, že je připraven i na to, že s novým ministrem spravedlnosti může přijít jeho konec.

Jiřímu Pospíšilovi jste na post vrchního pražského žalobce navrhl Lenku Bradáčovou. Proč jste zvolil právě ji?
Zvolil jsem ji pro její odborné a osobnostní kvality. Mám za to, že paní doktorka Bradáčová je odborně velice zdatná státní zástupkyně, což se projevuje nejen  přístupem k případům, které zpracovává, ale i tím, že třeba školí, vystupuje jako lektor v Justiční akademii. A její přednášky jsou skutečně vyhledávané a velice dobře obsazované z hlediska účastníků. Další podstatnou věcí je, že dokáže vést lidi a vydolovat z nich maximum. Je to člověk, který lidi spojuje a motivuje je k práci.

Hrálo roli i to, že může být, řekněme, určitou zárukou pro nezávislost a neovlivnitelnost?
To byl další motiv. Takové vlastnosti bych podřadil pod její morální kvality. Jedná se o státní zástupkyni, která je nezávislá, nestranná. Jinými slovy, jestli chcete, je to člověk objektivní, vázaný zákony a svým svědomím.

Měla být funkce pro ni odměnou za dopadení Davida Ratha?
Ne, ne. Mohu vám říci, že paní doktorka Bradáčová byla v mém hledáčku, řekněme, už delší dobu. Bez ohledu na to, zda začala kauzu Ratha, nebo ji nezačala.

Do procesu jejího uvedení do funkce ale vstoupilo odvolání ministra Pospíšila. Myslíte, že je tím jmenování Lenky Bradáčové ohroženo?
Skutečně nevím, jak se k tomu postaví nový ministr spravedlnosti. Ten návrh tam leží a já na něm trvám. Příští ministr či ministryně o něm bude muset rozhodnout, ať chce, nebo ne. Takže nedokážu dopředu říci, jak to dopadne. Nevím to.

Pokud by Lenku Bradáčovou nový ministr spravedlnosti odmítl jmenovat, navrhl byste jiné jméno, nebo byste trval na ní?
Tuto situaci budeme řešit, až nastane. Já nebudu říkat, zda budu navrhovat někoho dalšího, nebo ne. Nebudu říkat, jak se zachovám. Nemám rád dopředu silácké řeči. Věřte ale, že na to nějakým způsobem pak budu reagovat.

Je ve hře třeba i váš odchod? Nejen v souvislosti s Bradáčovou, ale i s tím, že do funkce vás nominoval právě Jiří Pospíšil, spolu jste prosazovali odchod pražského vrchního žalobce Vlastimila Rampuly... Cítíte, že je váš úřad odchodem ministra Pospíšila oslaben či že jste ve funkci ohrožen?
Nevím. O mně rozhoduje vláda, na návrh ministra spravedlnosti. To znamená, že je možné, že přijde nový ministr spravedlnosti, navrhne mé odvolání a vláda mě odvolá. Popravě řečeno, pro mě osobně by to nebyla žádná tragédie. Ale přirozeně, pokud mi bude dána nějaká šance, velice rád budu tento úřad ještě zastávat, poněvadž si myslím, že jsou věci, které se nám vcelku daří. Myslím si, že pracujeme v době, kdy roste důvěryhodnost nejen státního zastupitelství, ale i povědomí o spravedlnosti v této zemi. To znamená, že mám za to, že jsou tu věci, které ještě můžu dokázat. Ale bude-li vláda jiného názoru, je to čistě její rozhodnutí.

Když jste se o odvolání ministra Pospíšila dozvěděl, bleskla vám hlavou třeba i myšlenka, že vy sám byste odešel?
V tuto chvíli není nic, kvůli čemu bych musel odejít. Pokud bych měl uvažovat o rezignaci, tak čistě obecně to bude, buď pokud udělám nějaký velký průšvih, ze kterého bych vyvodil osobní odpovědnost, protože to k tomu patří. A nebo pokud by se mi dlouhodobě nedařilo nějakým způsobem prosazovat cíle, které jsem si vytyčil. Nic z toho ale prozatím nenastalo.

Jak vnímáte odvolání ministra Pospíšila? Ptám se teď spíše na osobní stránku, na to, jak se vám s ním spolupracovalo, jaký na jeho práci máte názor.
Jeho odvolání pro mě bylo překvapivé, protože to skutečně přišlo jako blesk z čistého nebe. Druhá věc je, že mě mrzí, že ministr odchází od rozdělané práce, poněvadž je v běhu příprava nového zákona o státním zastupitelství. V úterý prošel protikorupčním sborem vicepremiérky Peake. Tuto práci jsme mohli udělat spolu s panem ministrem a z tohoto hlediska mě jeho odchod mrzí. Nicméně je možné, že přijde další ministr spravedlnosti, který si osvojí priority pana ministra Pospíšila, takže těžko z tohoto hlediska soudit. Ono by to spíš mělo být tak, že lidé přicházejí a odcházejí, ale principy, kterými se řídí, by měly zůstávat.

Jak budete na práci s Jiřím Pospíšilem vzpomínat?
Chcete-li po mně nějaký osobní pocit, asi to bude pozitivní vzpomínka.

Je příprava zákona o státním zastupitelství odchodem Pospíšila ohrožena?
Nevím, to by byla čirá spekulace. Nevím, jaký ministr přijde, a už jsem říkal, že se může stát, že přijde ministr či ministryně, která si to vezme jako hlavní prioritu a půjde to stejně dobře jako doposud. Snažím se věci vidět spíše pozitivně.

Jak vnímáte to, že byl podle slov premiéra odvolán kvůli požadavku navýšení rozpočtu?
Je to důvod, který byl uveden pro odvolání jako oficiální. Já jej pochopitelně respektuji. Uvedl jej premiér této země a to znamená, že to tak prostě je. Nevím, jak jinak bych ho měl komentovat. Faktem je, že rozpočet ministerstva spravedlnosti je již delší dobu podhodnocený a to, že bude nutné něco udělat s otázkou vězeňství, se ví už delší dobu. Minimálně od té doby, co Nejvyšší státní zastupitelství udělalo zprávu o stavu vězeňství a zaslalo ji na ministerstvo. Peníze jsou tedy potřeba.

Hrál podle vás při Pospíšilově odvolání roli i návrh na nástupkyni Vlastimila Rampuly? Lidovkám.cz jste řekl, že máte informace o tom, že část občanských demokratů nesouhlasila s jménem Lenky Bradáčové.
To je pravda. Tyto informace jsem skutečně zaslechl. Jestli je to možné dávat do souvislosti, to už po mně chcete věci, které by měl říkat spíše politický komentátor novin, a ne nejvyšší státní zástupce.

A patří oni nespokojenci z ODS k lidem od premiéra Petra Nečase?
To vám nebudu blíže specifikovat. Berte to tak, že jsem vám dal informaci, kterou jsem se prostě dozvěděl. A od koho to přesně mám nebo kdo s tím nesouhlasí, to skutečně nechci dál komentovat.

Bitva o nezávislé státní zastupitelství je prohrána, tak komentoval krok premiéra šéf TOP 09 Schwarzenberg. Vnímáte situaci obdobně?
Přiznám se, že prohlášení pana Schwarzenberga jsem neslyšel. Uvidíme, kam nám situace ve státním zastupitelství dospěje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video